Luffarligan   2020 01 15    Harbrostugan   Tumba
Arrangör/Banläggare: IF Löjp   Oscar Forsberg
231 startande
Plac Bana A - 5,5 km 8 startande Sluttid Född år
1 Niklas Wansölin OK Ravinen 54:55 86
2 Matz Larsson Gustavsbergs OK 68:41 52
3 Lotta Valentin Gustavsbergs OK 70:30 57
4 Jan Retsloff Hellas Orientering 70:33 56
5 Sven-Anders Olsson Attunda OK 77:30 56
6 Kurt Eriksson Vandrarringen 78:20 50
7 Christer Hördell Söders-Tyresö 78:40 56
8 Birger Andrén Fredrikshofs IF Skid & OK 85:37 50
Plac Bana B - 4,5 km 41 startande Sluttid Född år
1 Henrik Sjögren Haninge SOK 35:13 74
2 Eidar Lindgren OK Ravinen 38:42 53
3 Joakim Eriksson Södertälje-Nykvarn OF 40:46 61
4 Jan Lundbäck Järfälla OK 40:56  
5 Ola Malmqvist Järfälla OK 41:12 67
6 Öyvind Michelsen Järfälla OK 41:30 67
7 Lars Grankvist Täby OK 43:19 49
8 Ingemar Gard Söders-Tyresö 44:51 50
9 Per Helén Söders-Tyresö 44:57 52
10 Karin Gustafsson Strängnäs-Malmby OL 45:39 48
11 Bengt Kärrström Tullinge SK 46:51 55
12 Lars-Gunnar Larsson OK Södertörn 47:01 51
13 Jan Gottfridsson Norbergs OK 47:04 56
14 Bror Fureskog Alfta-Ösa OK 50:02 46
15 Bo Davidsson Solna OK 50:36 53
16 Leif Strandberg Gustavsbergs OK 52:23 44
17 Börje Lenas Skogsluffarnas OK 52:40 44
18 Anders Karlsson Tullinge SK 53:00 52
19 Paul Norén OK Södertörn 53:20 49
20 Leif Mörkfors Järfälla OK 53:27 62
21 Kenneth Näslund Klubblös 54:50 47
22 Reijo Korhonen Haninge SOK 54:58 53
23 Tore Eklund Södertälje-Nykvarn OF 56:25 59
24 Jan Dahlin Hellas Orientering 57:06 64
25 Bo Norbäck Tullinge SK 58:45 46
26 Svante Frid Enebybergs IF 59:08 51
27 Leif Åkerblom OK Österåker 59:43 54
28 Bo Hedlund IFK Enskede 59:50 41
29 Bernt Eriksson OK Södertörn 59:56 46
30 Lennart Brattgård IFK Lidingö SOK 61:30 52
31 Tommy Wåhlin Västerås SOK 61:42 48
32 Margareta Haraldsson Gustavsbergs OK 65:12 49
33 Roland Löwgren OK Södertörn 65:15 38
34 Ann-Marie Holmström Gustavsbergs OK 69:45 49
35 Georg Larsson Fredrikshofs IF Skid & OK 71:07 56
36 Per Ånmark Tumba-Mälarhöjden OK 72:48 49
37 Tomas Norlén Södertälje-Nykvarn OF 73:52 48
38 Anneli Lindqvist Gustavsbergs OK 74:59 54
39 Stefan Ladufjäll Gustavsbergs OK 78:13 53
40 Åke Andreasson Gustavsbergs OK 86:22 49
- Bo Winander Järfälla OK 73:07 48
Plac Bana C - 3,5 km 96 startande Sluttid Född år
1 Ulrik Englund Tumba-Mälarhöjden OK 24:41 68
2 Tommy Holmér Väsby OK 26:45 59
3 Tommy Lindberg Haninge SOK 36:45 50
4 Karl-Erik Johansson OK Södertörn 36:50 50
5 Anders Sohlberg OK Södertörn 37:48 52
6 Jan Lindgren OK Södertörn 38:41 54
7 Ingemar Bengtsson Söders-Tyresö 39:53 59
8 Roger Larsson Snättringe SK 40:10 57
9 Lars Boudrie Väsby OK 40:12 53
10 Eddie Bjärrenholt Rånäs OK 40:38 57
11 Lars Forsstedt Söders-Tyresö 40:40 56
12 Anders Hallmén Attunda OK 41:24 52
13 Leif Magnusson Skogsluffarnas OK 41:26 43
14 Susanne Holmberg OK Södertörn 41:43 55
15 Mats Zackrisson OK Älvsjö-Örby 42:10 56
16 Kjell Jansson Långhundra IF 42:24 51
17 Magnus Haraldsson Gustavsbergs OK 42:36 50
18 Sten Eriksson Strängnäs-Malmby OL 42:50 46
19 Leif Carlsson Skarpnäcks OL 43:06 46
20 Helena Korhonen Haninge SOK 43:13 51
21 Knut-Åke Hallebro OK Klemmingen 43:17 51
22 Kjell Holmberg OK Södertörn 43:46 50
23 Lars Olavi Peldan Enebybergs IF 44:43 49
24 Sven-Inge Nylund Järfälla OK 44:50 50
25 Staffan Elmhagen Söders-Tyresö 45:12 42
26 Göran Andersson Enebybergs IF 45:33 48
27 Göran Larbo Attunda OK 45:48 45
28 Rolf Jakobsson Alfta-Ösa OK 46:15 42
29 Roland Petterson Söders SOL 46:18  
30 Leif Wallenbro Väsby OK 46:33 49
31 Rolf Skoglund Södertälje-Nykvarn OF 46:48 44
32 Ulla Gummeson Väsby OK 47:10 50
33 Jan-Olof Wåhlberg IBM Club Sweden 47:16 45
34 Anders Gärderud Enebybergs IF 47:20 46
35 Rune Carlsson Sundbybergs IK 47:34 36
36 Ove Forsberg Turebergs IF SOK 47:52 41
37 Ulf Bråsjö Järla Orientering 48:00 49
38 Bo Romson Hellas Orientering 48:32 43
39 Lars-Gunnar Andén Södertälje-Nykvarn OF 48:41 51
40 Olle Arman Nyköpings OK 48:44 49
41 Lars Segerqvist Skarpnäcks OL 48:52 54
42 Göran Kron KSIF 48:56 55
43 Kurt Andersson Enebybergs IF 49:18 42
44 Monika Högberg OK Södertörn 49:48 55
45 Bengt Eriksson Väsby OK 49:59 42
46 Leif Thorsson OK Grip 50:26 45
47 Kjell Ohlsson Fredrikshofs IF Skid & OK 50:35 50
48 Martin Eriksson OK Södertörn 51:20 50
49 Leif Nordin Turebergs IF 52:19 47
50 Åke Lewander Skarpnäcks OL 52:59 45
51 Linnea Carlsson Skarpnäcks OL 54:07 55
52 Per-Åke Carlenstam Väsby OK 55:16 46
53 Frank Nordahl Strängnäs-Malmby OL 55:59 46
54 Staffan Holmberg Södertälje-Nykvarn OF 56:36 47
55 Tommy Peterson Helsingborgs SOK 56:38 48
56 Stellan Fehrnström Enebybergs IF 56:45 42
57 Anne Lundmark Järfälla OK 56:51 49
58 Olle Blomgren OK Södertörn 57:19 51
59 Lars Cedérus Snättringe SK 57:23 39
60 Marita Samuelsson Sundbybergs IK 57:57 54
61 Ingrid Graneli Haninge SOK 58:20  
62 Sören Johansson Sala OK 58:27 43
63 Åke Eriksson OK Grip 58:40 46
64 Jonas Esbjörnsson Frösö IF 58:52 70
65 Christer Hedin IFK Enskede 59:17 47
66 Alf Eriksson-Lång Söders-Tyresö 59:21 47
67 Lars-Erik Hallenfur Fredrikshovs IF Skid & OK 60:34 41
68 Göran Frisk Attunda OK 61:09 48
69 Maria Kärrström Tullinge SK 61:45 53
70 Bo Källström OK Milan 62:29 39
71 Bo Malmqvist OK Grip 63:59 55
72 Tor Lindström Tumba-Mälarhöjden OK 64:33 43
73 Ingvar Larsson Gustavsbergs OK 64:38 40
74 Leif Lundquist Enebybergs IF 64:47 39
75 Per Geijer FM IF 65:00 56
76 Per Lennart Karlsson Järfälla OK 65:33 44
77 Jan Larsson Tullinge SK 65:46 43
78 Rolf Löfqvist Söders-Tyresö 67:45 42
79 Ann-Marie Rees-Andersson Enebybergs IF 68:02 49
80 Per-Erik Wåhlberg OK Linné 68:44 47
81 Göran Johansson Snättringe SK 69:10 41
82 Carin Runqvist Järfälla OK 70:13 47
83 Willy Ljungdell Täby OK 72:01 47
84 Kristina Wåhlin Västerås SOK 74:16 52
85 Tommy Svensson Hellas Orientering 77:13 43
86 Tommy Höglund Långhundra IF 77:48 50
87 Ingemar Johnsson OK Södertörn 79:42 44
88 Mats-Ola Öberg Sundbybergs IK 86:16 52
89 Jan-Erik Jonsson IBM-Club Sweden 86:26 54
90 Ingvar Oskarsson Solna OK 92:58 49
91 Aila Halttunen Haninge SOK 93:36 49
- Christina Bertilson Klubblös ej godk  
- Ronny Hedlund OK Södertörn ej godk 43
- Agneta Porkén Fredrikshofs IF Skid & OK ej godk 51
- Leo Larsson MIK ej godk 56
- Stig Thurén Skarpnäcks OL ej godk 47
Plac Bana D - 2,5 km 67 startande Sluttid Född år
1 Moa Leijon Lind Södertälje-Nykvarn OF 22:16 94
2 Sven Hedman Attunda OK 32:37 54
3 Mats Holmgren IFK Enskede 34:51 53
4 Carl-Arne Malmberg Vallentuna-Össeby OL 35:47 52
5 Mats Lundblad Täby OK 37:42 47
6 Håkan Boije Attunda OK 38:10 44
7 Jan-Erik Wiberg Järla Orientering 39:03 44
8 Monica Svärd OK Klemmingen 40:20 52
9 Lennart Lundquist OK Nalle 40:26 52
10 Karl-Gunnar Karnebäck Attunda OK 40:38 55
11 Bertil Rydgren IFK Enskede 40:41  
12 Margareta Wadin OK Älvsjö-Örby 41:10 56
13 Jan Olof Norén Järla Orientering 41:12 44
14 Per-Johan Vikfors OK Österåker 41:59 48
15 Lars Nord Södertälje IF 43:56 40
16 Håkan Sjökvist Söders-Tyresö 43:58 41
17 Birgitta Klang Långhundra IF 44:26 45
18 Ann Sjöberg Enebybergs IF 45:20 38
19 Rune Rådström Snättringe SK 45:21 43
19 Inge Gustafsson Strängnäs-Malmby OL 45:21 39
21 Håkan Beijar Gustavsbergs OK 45:22 47
22 Christer Andersson ATG 45:55 44
23 Bengt Hermanson Bromma-Vällingby SOK 45:59 34
24 Kurt Kisslig Waxholms OK 46:23 41
25 Carl Carlin Söders-Tyresö 46:38 48
26 Hugo Isgren IFK Enskede 46:53 39
27 Lennart Sjöstål Klubblös 47:27 44
28 Jan-Olof Malm Sigtuna OK 48:43 39
29 Björn Stolt OK Ravinen 49:51 39
30 Sten-Åke Johansson Gustavsbergs OK 50:22 38
31 Inger Andersson Söders-Tyresö 50:33 50
32 Bo Winald Hellas Orientering 51:59 36
33 Arne Åhman Tumba-Mälarhöjden OK 52:18 35
34 Elisabeth Carlin Söders-Tyresö 53:13 49
35 Lars Nordin Solna OK 53:16 44
36 Kjell Bergman Stigfinnarna 53:33 43
37 Gertrud Vilhelmsson Stigfinnarna 53:36 49
38 Riina Larsson-Mänd Fredrikshofs IF Skid & OK 53:45 60
39 Britt-Marie Eriksson OK Grip 54:21 45
40 Sonja Perneby Tullinge SK 54:43 43
41 Inger Pahlén Söders-Tyresö 55:52 43
42 Tord Jonsson Attunda OK 56:17 61
43 Ina Widegren Skogsluffarnas OK 56:33 48
44 Margaretha Nylund OK Södertörn 57:04 50
45 Kristina Nygren Frisk Attunda OK 57:05 46
46 Tommy Gustavsson Östra Almby FK 57:25 47
47 Thomas Svedin Bromma-Vällingby SOK 60:59 45
48 Jan Burell OK Enen 61:16 44
49 Tommy Ljusenius Skogsluffarnas OK 61:36 44
50 Barbro Cedérus Snättringe SK 62:37 42
51 Jan Brundell Solna OK 63:29 40
52 Anki Landarv Klubblös 64:29 66
53 Karin Nordebo Näslund Tumba-Mälarhöjden OK 64:32 49
54 Sixten Westerlund Södertälje IF 66:53 36
55 Heidi Bjerkhaug OK Ravinen 70:47 55
56 Gunnel Balck IFK Lidingö SOK 74:43 44
57 Anders Hallgren Gustavsbergs OK 75:36 45
58 Mats Halvarez Klubblös 77:16 41
59 Bengt Fahlin IBM Club Sweden 78:08 41
60 Ulla Karnebäck Attunda OK 85:33 53
- UC Lybert Eriksson Väsby OK ej godk 43
- Carl Lang OK Österåker ej godk 36
- Maria Marquez Tumba Mälarhöjden OK ej godk  
- Margareta Hallmén Attunda OK ej godk 53
- Per Ljung Centrum OK ej godk 60
- Britt Eriksson Hammarby IF OF ej godk 39
- Solveig Dillman OK Älvsjö-Örby ej godk 39
Plac Bana E - 1,7 km 19 startande Sluttid Född år
1 Albert Mård Bromma-Vällingby SOK 28:00 35
2 John Åke Björklund Visborgs OK 32:10 38
3 Gunnar Bramsten Sundbybergs IK 34:45 40
4 Gunnar Eriksson Södertälje IF 35:10 38
5 Berit Lindunger Haninge SOK 35:35 40
6 Sune Andersson Snättringe SK 37:49 37
7 Hans Eriksson Hellas Orientering 38:04 44
8 Olle Öberg Skogsluffarnas OK 38:35 42
9 Karl-Verner Andersson Snättringe SK 38:54 33
10 Errol Wicksell Hellas Orientering 40:00 39
11 Jan-Olov Evertsson Järfälla OK 40:02 43
12 Alf Persson OK Österåker 40:49 34
13 Lars-Olov Andersson Sigtuna OK 41:23 43
14 Gunvor Granath Nynäshamns OK 42:55 39
15 Lars-Erik Lindell Väsby OK 45:56 35
16 Saga Mård Bromma-Vällingby SOK 50:51 40
17 Ulla-Britta Hall Järla Orientering 51:27 29
18 Ulla-Britt Åleberg Attunda OK 53:58 31
- Roland Bolin Snättringe SK ej godk 33