Luffarligan   2020 01 22    Vallentuna IP m  Vallentuna
Arrangör/Banläggare: Rune Thurén
250 startande
Plac Bana A - 5,5 km 19 startande Sluttid Född år
1 Ulrik Englund Tumba-Mälarhöjden OK 37:25 68
2 Niklas Wrane Söders-Tyresö 38:53 73
3 Jens Rönnols Järla Orientering 43:52 95
4 P-O Ivarsson Haninge SOK 45:05 51
5 Niklas Wansölin OK Ravinen 46:35 86
6 Jan Lundbrck Järfälla OK 46:59 72
7 Öyvind Michelsen Järfälla OK 49:09 67
8 Ulf Burman Gustafsberg OK 49:16 58
9 Lars Landström Långhundra IF 54:51 55
10 Leif Åkerblom OK Österåker 57:41 54
11 Göran Nilsson Snättringe SK 58:18 56
12 Sven-Anders Olsson Attunda OK 60:06 56
13 Tomas Movin Snättringe SK 60:14 60
14 Lotta Valentin Gustavsbergs OK 65:28 57
15 Christer Nordström OK Älvsjö-Örby 70:02 51
16 Christer Hördell Söders-Tyresö 70:46 56
17 Kurt Eriksson Vandrarringen 71:05 50
18 a Järla Orientering 77:36 68
19 Bjarne Erlandsson Hammarby IF OF 114:11 38
Plac Bana B - 4,6 km 36 startande Sluttid Född år
1 Thomas Karlsson Södertälje-Nykvarn OF 38:41 53
2 Joakim Eriksson Södertälje-Nykvarn OF 40:28 61
3 Elisabeth Tollemark Skogsluffarnas OK 44:08 64
4 Marie Malmborg Söders-Tyresö 44:21 60
5 Janne Nilsson Centrum OK 44:52 62
6 Lars-Gunnar Larsson OK Södertörn 45:05 51
7 Anna-Karin Sundqvist Tullinge SK 45:47 61
8 Gunnar Svanberg Järfälla OK 45:56 58
9 Peder Karlsson Rånäs OK 46:16 59
10 Mikael Sundqvist Tullinge SK 46:21 b
11 Jan Gottfridsson Norbergs OK 47:19 56
12 Ingemar Gard Söders-Tyresö 48:35 50
13 Anders Kärrström Tullinge SK 48:55 53
14 Bo Davidsson Solna OK 50:43 53
15 Per Helén Söders-Tyresö 50:46 52
16 Lars Forsstedt Söders-Tyresö 50:49 56
17 Börje Wahlgren Sundbybergs IK 51:18 48
18 Lars Boudrie Väsby OK 51:30 53
19 Börje Lenas Skogsluffarnas OK 52:51 44
20 Staffan Elmhagen Söders-Tyresö 53:02 42
21 Mats Zackrisson OK Älvsjö-Örby 53:30 56
22 Leif Strandberg Gustavsbergs OK 55:11 44
23 Lars Mongård Skogsluffarnas OK 56:11 53
24 Tore Eklund Södertälje-Nykvarn OF 56:47 59
25 Per-Erik Wåhlberg OK Linné 58:35 47
26 Gunnar Hedlund Södertälje-Nykvarn OF 60:05 60
27 Sven Setterqvist OK Södertörn 60:31 51
28 Lars Grankvist Täby OK 60:42 49
29 Tomas Norlén Södertälje-Nykvarn OF 63:48 48
30 Eva Elnerud Sigtuna OK 64:14 56
31 Bo Nyberg IBMklubben 65:19 54
32 Tommy Wåhlin Västerås SOK 66:09 48
33 Per Ånmark Tumba-Mälarhöjden OK 67:41 49
34 Anneli Lindqvist Gustavsbergs OK 68:37 54
35 Åke Andreasson Gustavsbergs OK 84:27 49
36 Gustaf Richert Skogsluffarnas OK 97:35 37
Plac Bana C - 3,7 km 100 startande Sluttid Född år
1 Tommy Holmér Väsby OK 32:34 59
2 Björn-Ove Pettersson Attunda OK 33:58 58
3 Anders Lillstrand Södertälje-Nykvarn OF 34:15 54
4 Mats Herbert Täby OK 35:23 63
5 Tapani Mattus IFK Lidingö SOK 35:57 58
6 Stefan Persson SNO 38:22 58
7 Ulf Bråsjö Järla Orientering 40:04 49
8 Eddie Bjärrenholt Rånäs OK 40:14 57
9 Tommy Lindberg Haninge SOK 40:24 50
10 Sören Andersson Centrum OK 40:37 59
11 Gerhard Lilliestierna OK Roslagen 41:16 51
12 Bengt Öqvist Fredrikshofs IF Skid & OK 41:29 49
13 Bo Hedlund IFK Enskede 41:47 41
14 Nicklas Hermundstad Snättringe SK 42:03 66
15 Lars Rönnols Täby OK 42:08 57
16 Rolf Skoglund Södertälje-Nykvarn OF 42:23 44
17 Willy Ljungdell Täby OK 42:46 47
18 Kjell Holmberg OK Södertörn 42:47 50
19 Leif Magnusson Skogsluffarnas OK 43:03 43
20 Bengt Eriksson Väsby OK 43:46 42
21 Jan Lindgren OK Södertörn 44:20 54
22 Hans-Erik Persson Sundbybergs IK 44:39 53
23 Magnus Haraldsson Gustavsbergs OK 44:45 50
24 Kjell Jansson Långhundra IF 45:14 51
25 Peter Sjögren Leksands OK 45:37 57
26 Per-Johan Vikfors OK Österåker 46:04 48
27 Göran Frisk Attunda OK 46:14 48
28 Jörgen Ahlqvist Sundbybergs IK 46:59 47
29 Kjell Ohlsson Fredrikshofs IF Skid & OK 47:10 50
30 Clas-Göran Herrgård Gustavsbergs OK 47:23 50
31 Urban Boström Solna OK 47:35 49
32 Martin Englund OK Södertörn 47:36 63
33 Svante Frid Enebybergs IF 48:08 51
34 Carl-Johan Roubert FK Finn 48:19 54
35 Anders Hallmén Attunda OK 48:26 52
36 Kurt Andersson Enebybergs IF 48:56 42
37 Anne-Christine Schunnesson Attunda OK 49:25 55
38 Ann-Marie Holmström Gustafbergs OK 50:12 49
39 Lars Segerqvist Skarpnäcks OL 50:18 54
40 Kjell Lindblom Järfälla OK 50:31 51
41 Eva Strandberg Järfälla Ok 50:34 61
42 Leif Carlsson Skarpnäcks OL 50:41 46
43 Stefan Ladufjäll Gustavsbergs OK 50:50 53
44 John Östlund Sundbybergs IK 51:15 45
45 Stellan Fehrnström Enebybergs IF 52:14 42
46 Ulla Gummeson Väsby OK 52:24 50
47 Marita Samuelsson Sundbybergs IK 52:33 54
48 Bengt Friberg Järfälla OK 53:25 45
49 Ingrid Graneli Haninge SOK 53:27 51
50 Anne Lundmark Järfälla OK 53:30 49
51 Carl-Arne Malmberg Vallentuna-Össeby OL 53:35 52
52 Håkan Boije Attunda OK 53:41 44
53 Bengt Andersson Söder SOL 53:49 45
54 Birgitta Thunell IFK Lidingö SOK 54:29 39
55 Olle Arman Nyköpings OK 54:42 49
56 Alf Eriksson-Lång Söders-Tyresö 54:43 47
57 Per-Åke Carlenstam Väsby OK 55:53 46
58 Margareta Huitfeldt Ahlqvist Sundbybergs IK 56:07 49
59 Jacob Hård Af Segerstad OK Södertörn 56:45 55
60 Leif Nordin Turebergs IF 57:04 47
61 Torbjörn Hellquist Tullinge SK 57:13 48
62 Per Lennart Karlsson Järfälla OK 57:17 44
63 Ronny Hedlund OK Södertörn 57:24 43
64 Sören Johansson Sala OK 57:27 43
65 Bo Källström OK Milan 57:36 39
66 Leif Lundquist Enebybergs IF 60:08 39
67 Anders Winell Tumba-Mälarhöjden OK 60:20 42
68 Lars Olavi Peldan Enebybergs IF 60:51 49
69 Helena Korhonen Haninge SOK 62:30 51
70 Aila Halttunen Haninge SOK 62:35 49
71 Georg Larsson Fredrikshofs IF Skid & OK 62:38 56
72 Carin Runqvist Järfälla OK 62:40 47
73 Rolf Löfqvist Söders-Tyresö 63:30 42
74 Monika Högberg OK Södertörn 63:32 55
75 Gunnar Hellström Haninge SOK 63:39 44
76 Birgitta Klang Långhundra IF 64:04 45
76 Per Geijer FM IF 64:04 56
78 Jan Larsson Tullinge SK 64:23 43
79 Marita Berg Sigtuna OK 65:39 52
80 Ingemar Johnsson OK Södertörn 67:33 44
81 Lennart Lagerström Gustavsbergs OK 69:22 50
82 Margareta Haraldsson Gustavsbergs OK 70:51 49
83 Leif Hermundstad Snättringe SK 71:22 40
84 Tomas Bruce Skogsluffarnas OK 71:33 44
85 Gunnar Bramsten Sundbybergs IK 72:29 40
86 Ove Forsberg Turebergs IF SOK 72:33 41
87 Gunnar Bergh Sigtuna OK 72:35 52
88 Ingrid Bergh Sigtuna OK 72:40 54
89 Bengt-Olov Törnqvist Sigtuna OK 73:07 44
90 Ingvar Larsson Gustavsbergs OK 75:57 40
91 Åke Lewander Skarpnäcks OL 76:33 45
92 Hugo Isgren IFK Enskede 78:24 39
93 Tor Lindström Tumba-Mälarhöjden OK 81:01 43
94 Ann Sjöberg Enebybergs IF 82:46 38
95 Mats-Ola Öberg Sundbybergs IK 84:59 52
96 Stig Thurén Skarpnäcks OL 92:26 47
97 Ingvar Oskarsson Solna OK 112:15 49
98 Christina Bertilsson Klöbblös 150:08  
- Catrin Johnson Skogsluffarnas OK ej godk 61
- Hans Sylvan Järfälla OK ej godk 44
Plac Bana D - 2,5 km 77 startande Sluttid Född år
1 Per Ljung Centrum OK 21:46 60
2 Ingemar Bengtsson Söders-Tyresö 24:32 59
3 Leo Larsson MIK 25:21 56
4 Sven Hedman Attunda OK 26:10 54
5 Bror Fureskog Alfta-Ösa OK 28:18 46
6 Göran Andersson Attunda OK 29:36 53
7 Ulf Carnby Täby OK 30:05 53
8 Caroline Magnusson Täby OK 32:15 56
9 Margareta Wadin OK Älvsjö-Örby 32:30 56
10 Mats Lundblad Täby OK 33:55 47
11 Tommy Höglund Långhundra IF 34:06 50
12 Thord Rådberg OK Roslagen 34:46 42
13 Jan-Olof Wåhlberg IBM Club Sweden 34:57 45
14 Jan Bojling Solna OK 36:00 45
15 Rune Carlsson Sundbybergs IK 36:06 36
16 Tommy Gustavsson Östra Almby FK 36:51 47
17 Göran Andersson Täby OK 36:57 42
18 Bertil Rydgren IFK Enskede 37:02 41
19 Kristina Nygren Frisk Attunda OK 37:11 46
19 Lennart Lundquist OK Nalle 37:11 52
21 Norman Thulin Täby OK 37:21 44
22 Rolf Andersson Rimbo SOK 37:31 34
23 Conny Husén OK Roslagen 37:36 45
24 Lennart Jansson Häverödals SK 37:38 41
25 Jan Brundell Solna OK 37:47 40
26 Margareta Hallmén Attunda OK 38:20 53
27 Kenneth Berglund Hellas Orientering 38:26 43
28 Sten Bergstrand Skogsluffarnas OK 38:35 34
29 Jan-Olof Malm Sigtuna OK 39:18 39
30 Christer Andersson ATG 39:25 44
31 Linnea Carlsson Skarpnäcks OL 39:35 55
32 Eva von Heijne Sigtuna OK 39:52 40
33 Roine Mattsson Häverödals SK 39:55 39
34 Eva Andersson OK Södertörn 40:34 59
35 Jan-Erik Jonsson IBM-Club Sweden 40:53 54
36 Lennart Sjöstål Klubblös 41:35 44
37 Carl Carlin Söders-Tyresö 41:40 48
38 Björn Stolt OK Ravinen 41:47 39
39 Inger Andersson Söders-Tyresö 42:06 50
40 Uno Adolfsson IBM Club Sweden 42:18 49
41 Rune Rådström Snättringe SK 42:50 43
42 Tord Jonsson Attunda OK 42:51 61
43 Lars Nordin Solna OK 43:41 44
44 Sten-Åke Johansson Gustavsbergs OK 44:49 38
45 Jan Bengtsson Klubblös 45:45 37
46 Mats Törngren OK Linné 45:55 45
47 UC Lybert Eriksson Väsby OK 46:07 43
48 Olov Jansson Häverödals SK 46:20 41
49 Lars Dyrhage Järfälla OK 47:29 47
50 Margaretha Nylund OK Södertörn 48:03 50
51 Johan Sandwall Skarpnäcks OL 49:36 44
52 Bo Sundén Karlsbyhedens OK 49:53 42
53 Gunnel Balck IFK Lidingö SOK 49:56 44
54 Margareta Wallen Täby OK 52:20  
55 Anita Lindbohm Skarpnäcks OL 52:24 53
56 Marianne Hamilton Enebybergs IF 52:46 43
57 Iris Wallsten IF Lidingö 53:13 54
58 Britt-Louise Edlund IFK Lidingö SOK 53:22 52
59 Riina Larsson-Mänd Fredrikshofs IF Skid & OK 53:47 60
60 Inger Pahlén Söders-Tyresö 54:50 43
61 Göran Grimvall Täby OK 54:59 40
62 Heidi Bjerkhaug OK Ravinen 55:17 55
63 Maria Marquez Tumba-Mälarhöjden 55:21 69
64 Thomas Svedin Bromma-Vällingby OK 56:02 45
65 Tommy Ljusenius Skogsluffarnas OK 56:43 44
66 Gunnar Dahlström Fredrikshofs IF Skid & OK 58:26 39
67 Ina Widegren Skogsluffarnas OK 58:48 48
68 Kurt Boström OK Linné 59:19 41
69 Anders Hallgren Gustavsbergs OK 60:39 45
70 Bengt Fahlin IBM Club Sweden 60:43 41
71 Agneta Porkén Fredrikshofs IF Skid & OK 66:06 51
72 Carl Lang OK Österåker 70:03 36
- Christina Larsson Söder SOL ej godk 42
- Elisabeth Carlin Söders-Tyresö ej godk 49
- Håkan Beijar Gustavsbergs OK ej godk 47
- Klas Langels Skarpnäcks OL ej godk 45
- Anders Lundkvist Snättringe SK ej godk 57
Plac Bana E - 1,7 km 18 startande Sluttid Född år
1 Hans Eriksson Hellas Orientering 31:15 44
2 Sven Jacobsson IF Thor 32:49 40
3 Jan-Äke Björklund Visborgs OK 34:39 38
4 Albert Mård Bromma-Vällingby SOK 35:35 35
5 Lars-Erik Lindell Väsby OK 35:41 35
6 Alf Persson OK Österåker 36:03 34
7 Errol Wicksell Hellas Orientering 39:39 39
8 Sivert Söderbärg OK Roslagen 41:49 37
9 Saga Mård Bromma-Vällingby 42:02 40
10 Berit Lindunger Haninge SOK 42:31 40
11 Ulf Eskilsson OK Södertörn 42:39 36
12 Torsten Lundborg Hammarby IF OF 45:08 35
13 Ingrid Gunnarsson Täby OK 48:32 38
14 Mats Jonsson Bromma-Vällingby SOK 55:14 44
15 Gösta Hansson Bromma-Vällingby SOK 58:12 29
16 Åsa Norell Skogsluffarnas OK 94:54 51
- Jan Bengtsson Klubblös ej godk 37
- Göran Rastborg Bromma-Vällingby SOK ej godk 34