Luffarligan   2020 02 05   Vallentuna IP   Vallentuna
Arrangör/Banläggare: Rune Thurén
218 startande
Plac Bana A - 5,2 km 14 startande Sluttid Född år
1 Ulrik Englund Tumba-Mälarhöjden OK 37:19 68
2 Jens Rönnols Järla Orientering 41:57 95
3 Niklas Wansölin OK Ravinen 45:02 86
4 Fredrik Persson Domnarvets GOIF 46:07 96
5 Anders Holmqvist Snättringe SK 50:22 66
6 Thomas Karlsson Södertälje-Nykvarn OF 51:33 53
7 Leif Åkerblom OK Österåker 54:27 54
8 Sven-Anders Olsson Attunda OK 59:32 56
9 Kurt Eriksson Vandrarringen 62:44 50
10 Albin Grahn Centrum OK 66:53 84
11 Tore Eklund Södertälje-Nykvarn OF 76:13 59
12 Reijo Korhonen Haninge SOK 77:28 53
13 Christer Nordström OK Älvsjö-Örby 78:20 51
14 Bjarne Erlandsson Hammarby IF OF 88:38 38
Plac Bana B - 4,6 km 28 startande Sluttid Född år
1 Tommy Holmer Väsby OK 34:49  
2 P-O Ivarsson Haninge SOK 34:58 51
3 Björn Nilsson Tumba-Mälarhöjden OK 37:11 72
4 Björn Reger Söders-Tyresö 39:51 59
5 Öyvind Michelsen Järfälla OK 40:23 67
6 Janne Nilsson Centrum OK 42:07 62
7 Mats Herbert Täby OK 42:52  
8 Lars-Gunnar Larsson OK Södertörn 46:07 51
9 Eddie Bjärrenholt Rånäs OK 47:34 57
10 Leif Strandberg Gustavsbergs OK 47:55 44
11 Marie Malmborg Söders-Tyresö 47:58 60
12 Bengt Kärrström Tullinge SK 48:49 55
13 Mats Zackrisson OK Älvsjö-Örby 51:34 56
14 Bo Davidsson Solna OK 52:52 53
15 Lennart Hävrén Tullinge SK 54:47 52
16 Börje Lenas Skogsluffarnas OK 55:44 44
17 Anders Kärrström Tullinge SK 56:09 53
18 Lars Boudrie Väsby OK 57:56 53
19 Eva Elnerud Sigtuna OK 58:52 56
20 Gunnar Ehn Tullinge SK 59:03 47
21 Gunnar Hedlund Södertälje-Nykvarn OF 60:52 60
22 Jan-Olof Wåhlberg IBM Club Sweden 61:47 45
23 Tomas Norlén Södertälje-Nykvarn OF 70:30 48
24 Paul Norén OK Södertörn 71:50 49
25 Per-Erik Jansson Sundbybergs IK 72:21 50
26 Per Ånmark Tumba-Mälarhöjden OK 75:25 49
27 Gustaf Richert Skogsluffarnas OK 89:28 37
28 Åke Andreasson Gustavsbergs OK 112:37 49
- Lars Forsstedt Söders-Tyresö ej godkänd 56
- Margareta Hallmén Attunda OK ej godkänd 53
Plac Bana C - 3,7 km 96 startande Sluttid Född år
1 Lars Öhrman Stockholms OK 35:12 60
2 Dan Klang Hellas Orientering 35:25 53
3 Lars Rönnols Täby OK 36:25 57
4 Per Helén Söders-Tyresö 37:26 52
5 Karl-Erik Johansson OK Södertörn 38:11 50
6 Ingemar Bengtsson Söders-Tyresö 38:35 59
7 Leo Larsson MIK 38:39 56
8 Anders Gärderud Enebybergs IF 39:43 46
9 Karin Gustafsson Strängnäs-Malmby OL 40:06 48
10 Svante Frid Enebybergs IF 40:15 51
11 Rolf Skoglund Södertälje-Nykvarn OF 40:44 44
12 Bengt Eriksson Väsby OK 40:46 42
13 Anders Hallmén Attunda OK 41:05 52
14 Jan Lindgren OK Södertörn 41:20 54
15 Hans-Erik Persson Sundbybergs IK 41:42 53
16 Gerhard Lilliestierna OK Roslagen 42:16 51
17 Anders Sohlberg OK Södertörn 42:35 52
18 Clas-Göran Herrgård Gustavsbergs OK 43:05 50
19 Martin Englund OK Södertörn 43:13 63
20 Leif Mörkfors Järfälla OK 43:14 62
21 Sven Hedman Attunda OK 43:56 54
22 Kjell Holmberg OK Södertörn 44:30 50
23 Per-Åke Holm Sigtuna OK 44:52 54
24 Bror Fureskog Alfta-Ösa OK 45:00 46
25 Tommy Lindberg Haninge SOK 45:37 50
26 Per-Erik Wåhlberg OK Linné 45:53 47
27 Lars Westin Vallentuna-Össeby OL 46:23 49
28 Lars Olavi Peldan Enebybergs IF 46:26 49
29 Leif Kling Okelbo OK 46:35 53
30 Ann-Marie Holmström Gustafbergs OK 47:26 49
31 Gösta Guteland Snättringe SK 48:01 38
32 Lennart Brattgård IFK Lidingö SOK 48:34 52
33 Kjell Lindblom Järfälla OK 48:35 51
34 Per-Johan Vikfors OK Österåker 48:48 48
35 Monika Högberg OK Södertörn 48:50 55
36 Håkan Boije Attunda OK 48:58 44
37 Leif Nordin Turebergs IF 48:59 47
38 Birgitta Billstam Järfälla OK 49:13 47
39 Staffan Elmhagen Söders-Tyresö 49:22 42
40 Roland Pettersson Söders-Töresö 49:24 55
41 Göran Andersson Enebybergs IF 49:26 48
42 Göran Larbo Attunda OK 49:27 45
43 Martin Eriksson OK Södertörn 49:30 50
44 Christer Hedin IFK Enskede 49:35 47
45 Göran Frisk Attunda OK 49:51 48
46 Göran Andersson Attunda OK 49:56 53
47 Ulla Gummeson Väsby OK 50:02 50
47 Leif Jonsson Gustavsbergs OK 50:02 50
49 Torbjörn Hellquist Tullinge SK 50:06 48
50 Börje Borgström Sundbybergs IK 50:22 45
51 Georg Larsson Fredrikshofs IF Skid & OK 50:23 56
52 Ronny Hedlund OK Södertörn 50:24 43
53 Kurt Andersson Enebybergs IF 50:42 42
54 Anne Lundmark Järfälla OK 50:55 49
55 Bo Hedlund IFK Enskede 51:26 41
56 Per-Åke Carlenstam Väsby OK 52:13 46
57 Helena Korhonen Haninge SOK 53:08 51
58 Leif Wallenbro Väsby OK 53:18 49
59 Tommy Höglund Långhundra IF 54:14 50
60 Ingvar Larsson Gustavsbergs OK 54:38 40
61 Per Lennart Karlsson Järfälla OK 55:15 44
62 Lars Jonasson Järfälla OK 55:16 44
63 Gunnar Hellström Haninge SOK 55:18 44
64 Mats Olsson Lindquist Järfälla OK 55:49 74
65 Willy Ljungdell Täby OK 56:05 47
66 Tina Klang Hellas Orientering 56:17 64
67 Per Geijer FM IF 56:41 56
68 Jan-Olof Malm Sigtuna OK 56:50 39
69 Aila Halttunen Haninge SOK 57:05 49
70 Marita Berg Sigtuna OK 57:12 52
71 Leif Berg Sigtuna OK 57:15 45
72 Urban Johansson Gustavsbergs OK 58:58 60
73 Bo Källström OK Milan 59:11 39
74 Bo Sundén Karlsbyhedens OK 60:38 42
75 Birgitta Klang Långhundra IF 60:58 45
75 Ingrid Graneli Haninge SOK 60:58 51
77 Tommy Peterson Helsingborgs SOK 61:03 48
78 Kjell Bergman Stigfinnarna 62:50 43
79 Rune Rådeström Snättringe SK 63:38 43
80 Leif Hermundstad Snättringe SK 64:10 40
81 Tomas Bruce Skogsluffarnas OK 64:27 44
82 Carin Runqvist Järfälla OK 69:10 47
83 Jan Larsson Tullinge SK 69:19 43
84 Ann Sjöberg Enebybergs IF 71:04 38
85 Maria Marquez Tumba-Mälarhöjden OK 72:51 69
86 Gunnar Bergh Sigtuna OK 77:06 52
87 Ingrid Bergh Sigtuna OK 77:09 54
88 Gertrud Vilhelmsson Stigfinnarna 78:32 49
89 Mats-Ola Öberg Sundbybergs IK 85:54 52
90 Ingvar Oskarsson Solna OK 109:58 49
- BO Nyberg IBMklubbSweden ej startstämplat 54
- Conny Husén OK Roslagen ej godkänd 45
- Lars Segerqvist Skarpnäcks OL ej godkänd 54
- Jörgen Ahlqvist Sundbybergs IK ej godkänd 47
- Anne-Christine Schunnesson Attunda OK ej godkänd 55
- Margareta Huitfeldt Ahlqvist Sundbybergs IK ej godkänd 49
- Bengt-Olov Törnqvist Sigtuna OK ej godkänd 44
Plac Bana D - 2,5 km 64 startande Sluttid Född år
1 Sören Andersson OK Rocknäs 26:27  
2 Caroline Magnusson Täby OK 33:06 56
3 Ulf Carnby Täby OK 33:20 53
4 Kristina Wåhlin Västerås SOK 33:43 52
5 Bengt Friberg Järfälla OK 33:49 45
6 Bengt Andersson Söder SOL 34:18 45
7 Jan Bojling Solna OK 34:35 45
8 Kjell Jansson Långhundra IF 34:43 51
9 Rolf Andersson Rimbo SOK 35:15 34
10 Tommy Gustavsson Östra Almby FK 35:16 47
11 Margareta Wallén Täby OK 35:36 38
12 Christer Andersson ATG 35:57 44
13 Lennart Sjöstål Klubblös 36:26 44
14 Thord Rådberg OK Roslagen 36:33 42
15 Maria Ehn Tullinge SK 37:12 46
16 Uno Adolfsson IBM Club Sweden 37:15 49
17 Björn Stolt OK Ravinen 37:20 39
18 Pheabe Thulin Täby OK 38:11 61
19 Sören Hessel Vallentuna-Össeby OL 38:23 45
20 Håkan Sjökvist Söders OL 39:09 41
21 Maria Kärrström Tullinge SK 39:53 53
22 Hugo Isgren IFK Enskede 40:22 39
23 Bengt Fahlin IBM Club Sweden 40:24 41
24 Norman Thulin Täby OK 41:22 44
25 Inger Andersson Söders-Tyresö 41:28 50
26 Jan Olof Norén Järla Orientering 41:48 44
27 Bertil Rydgren IFK Enskede 41:51 41
28 Sten-Åke Johansson Gustavsbergs OK 41:57 38
29 Eva von Heijne Sigtuna OK 42:09 40
30 Inger Pahlén Söders-Tyresö 42:37 43
31 Margareta Wadin OK Älvsjö-Örby 42:41 56
32 Ulf Åström OK Roslagen 43:07 38
33 Kenneth Berglund Hellas Orientering 43:12 43
34 Mats Lundblad Täby OK 44:37 47
35 Börje Pahlén Söders-Tyresö 45:06 42
36 Alf Eriksson-Lång Söders-Tyresö 45:45 47
37 Eva Andersson OK Södertörn 45:53 59
38 Leif Lundquist Enebybergs IF 46:09 39
39 Jan-Erik Jonsson IBM-Club Sweden 46:13 54
40 Sten Bergstrand Skogsluffarnas OK 46:57 34
41 Bo Westling Häverödals SK 47:57 44
42 Bengt Hermanson Bromma-Vällingby SOK 48:25 34
43 Riina Larsson-Mänd Fredrikshofs IF Skid & OK 49:14 60
44 Kristina Nygren Frisk Attunda OK 49:18 46
45 UC Lybert Eriksson Väsby OK 51:30 43
46 Sixten Westerlund Södertälje IF 52:43 36
47 Lars Persson Väsby OK 54:01 35
48 Margaretha Nylund OK Södertörn 54:06 50
49 Thomas Svedin Bromma-Vällingby SOK 54:45 45
50 Jan Burell OK Enen 56:09 44
51 Lars Dyrhage Järfälla OK 56:40 47
52 Heidi Bjerkhaug OK Ravinen 58:25 55
53 Göran Grimvall Täby OK 64:48 40
54 Gunnar Dahlström Fredrikshofs IF Skid & OK 66:15 39
55 Carl Lang OK Österåker 67:34 36
56 Lars Roos Attunda OK 67:56 39
57 Lars Fridén FMV 68:46 48
58 Lars-Åke Eriksson Täby OK 74:10 37
59 Yvonne Roos Attunda OK 75:53 40
60 Karin Setterqvist ok Södertörn 76:13 56
61 Anders Hallgren Gustavsbergs OK 89:29 45
62 Åsa Norell Skogsluffarnas OK 110:22 51
- Christina Bertilsson Klubblös ej startstämplat  
- Sören Johansson Sala OK ej godkänd 43
Plac Bana E - 1,6 km 16 startande Sluttid Född år
1 Hans Eriksson Hellas Orientering 25:51 44
2 Sven Jacobsson IF Thor 28:08 40
3 Torsten Lundborg Hammarby IF OF 29:49 35
4 Åke Wansölin Söders-Tyresö 31:38 48
5 Jan-Äke Björklund Visborgs OK 31:44 38
6 Alf Persson OK Österåker 32:12 34
7 Lars-Erik Lindell Väsby OK 33:09 35
8 Lennart Hyllengren Tumba-Mälarhöjden OK 34:31 44
9 Sivert Söderbärg OK Roslagen 36:49 37
10 Errol Wicksell Hellas Orientering 40:08 39
11 Bror Wahlberg Haninge SOK 43:13 35
12 Ingrid Gunnarsson Täby OK 45:59 38
13 Ulf Eskilsson OK Södertörn 46:35 36
14 Mats Jonsson Bromma-Vällingby SOK 60:17 44
15 Gunvor Granath Nynäshamns OK 74:13 39
- Saga Mård Bromma-Vällingby ej godkänd 40