Luffarligan   2020 02 12   Ursviks Motionsgård   Sundbyberg
Arrangör: Sundbybergs IK   Banläggare: Gunnar Bramsten
245 startande
PGA att K31 sattes ut efter tävlingens tävlingens start hann ett antal löpare passera kontrollpunkten
utan att stämpla. Dessa har godkänts ändå.  Därför blir inte sträcktiderna fullständiga.
Plac Bana A - 5,4 km 26 startande Sluttid Född år
1 Ulrik Englund Tumba-Mälarhöjden OK 32:35 68
2 P-O Ivarsson Haninge SOK 40:55 51
3 Peter Lundberg Järfälla OK 41:10 59
4 Björn Nilsson Tumba-Mälarhöjden OK 41:30 72
5 Niklas Wansölin OK Ravinen 41:50 86
6 Thomas Karlsson Södertälje-Nykvarn OF 45:54 53
7 Karin Skogholm Tumba-Mälarhöjden OK 46:00 78
8 Claes Ögren OK Nalle 46:04 52
9 Johan Lindqvist Täby OK 46:54 73
10 Lars Gerhardsson Attunda OK 47:08 60
11 Stuart Fell Centrum OK 47:10 83
12 Marie Malmborg Söders-Tyresö 50:43 60
13 Ingemar Gard Söders-Tyresö 50:49 50
14 Per Ljung Centrum OK 53:38 60
15 Sven-Anders Olsson Attunda OK 54:15 56
16 Anders Holmqvist Snättringe SK 58:22 66
17 Claes Andersson OK Södertörn 59:09 65
18 Ulf Hellerstedt IFK Lidingö SOK 61:07 65
19 Torbjörn Thufvesson Centrum OK 62:14 64
20 Peter Edelsvärd Centrum OK 62:38 67
21 Henrik Spovin Klubblös 63:30 60
22 Christer Hördell Söders-Tyresö 68:08 56
23 Kurt Eriksson Vandrarringen 68:26 50
24 Bjarne Erlandsson Hammarby IF OF 128:14 38
- Gunnar Hedlund Södertälje-Nykvarn OF ej godk 60
- Leif Åkerblom OK Österåker ej tömt brickan 54
Plac Bana B - 4,3 km 32 startande Sluttid Född år
1 Öyvind Michelsen Järfälla OK 32:35 67
2 Eidar Lindgren OK Ravinen 34:02 53
3 Jan Gottfridsson Norbergs OK 38:35 56
4 Eddie Bjärrenholt Rånäs OK 38:57 57
5 Bo Davidsson Solna OK 40:04 53
6 Lena Larsson Sala OK 40:47 57
7 Carl-Johan Roubert FK Finn 42:48 54
8 Per Helén Söders-Tyresö 43:00 52
9 Per Öhlund Gustavsbergs OK 43:03 52
10 Bengt Eriksson Väsby OK 43:32 42
11 Anders Hallmén Attunda OK 43:38 52
12 Bengt Kärrström Tullinge SK 44:32 55
13 Mats Zackrisson OK Älvsjö-Örby 44:33 56
14 Lars-Gunnar Larsson OK Södertörn 44:51 51
15 Ulf Kjellin OK Hedströmmen 45:21 49
16 Leif Strandberg Gustavsbergs OK 45:29 44
17 Paul Norén OK Södertörn 48:33 49
17 Börje Lenas Skogsluffarnas OK 48:33 44
19 Lennart Brattgård IFK Lidingö SOK 49:21 52
20 Stefan Norlin Klubblös 50:16 70
21 Martin Englund OK Södertörn 50:20 63
22 Per-Erik Jansson Sundbybrgs IK 51:25 50
23 Leif Jonsson Gustavsbergs OK 52:28 50
24 Svante Frid Enebybergs IF 55:51 51
25 Rune Rådström Snättringe SK 58:09 43
26 Eva Elnerud Sigtuna OK 58:37 56
27 Åke Andreasson Gustavsbergs OK 80:27 49
28  Gustaf Richert Skogsluffarna 85:00  
- Per-Johan Vikfors OK Österåker ej godk 48
- Svante Sandberg Södertälje-Nykvarn OF ej godk 53
- Bo Winander Järfälla OK ej godk 48
- Urban Boström Solna OK ej godk 49
Plac Bana C - 3,5 km 84 startande Sluttid Född år
1 Karl-Erik Johansson OK Södertörn 28:51 50
2 Ingemar Bengtsson Söders-Tyresö 31:44 59
3 Anders Sohlberg OK Södertörn 32:52 52
4 Bengt Öqvist Fredrikshofs IF Skid & OK 33:00 49
5 Anders Gärderud Enebybergs IF 33:11 46
6 Leif Mörkfors Järfälla OK 34:23 62
7 Göran Larsson Sala OK 34:41  
8 Kjell Jansson Långhundra IF 35:25 51
9 Leif Carlsson Skarpnäcks OL 35:33 46
10 Peter Sjögren Stockholms OK 35:46 57
11 Sven Hedman Attunda OK 36:20 54
12 Stefan Gustafsson Skarpnäcks OL 36:29 59
13 Leif Magnusson Skogsluffarnas OK 36:34 43
14 Kjell Holmberg OK Södertörn 36:42 50
15 Lars Öhrman Stockholms OK 36:56 60
16 Ann-Marie Holmström Gustavsbergs OK 37:00 49
17 Håkan Berglund Lake Kovlands IF 37:01 53
18 Gerhard Lilliestierna OK Roslagen 37:33 51
19 Magnus Haraldsson Gustavsbergs OK 37:35 50
20 Lars Segerqvist Skarpnäcks OL 37:36 54
21 Lars Boudrie Väsby OK 37:42 53
22 Jan Lindgren OK Södertörn 37:54 54
23 Göran Larbo Attunda OK 37:55 45
24 Staffan Elmhagen Söders-Tyresö 38:03 42
25 Claes Landqvist Vallentuna-Össeby OL 38:10 57
26 Uno Adolfsson IBM Club Sweden 38:44 49
27 Göran Frisk Attunda OK 38:45 48
28 Leif Nordin Turebergs IF 39:11 47
29 Sven-Inge Nylund Järfälla OK 39:15 50
30 Stefan Ladufjäll Gustavsbergs OK 39:21 53
31 Bror Fureskog Alfta-Ösa OK 39:55 46
32 Bo Hedlund IFK Enskede 40:02 41
33 Leif Kling Ockelbo OK 40:42 53
34 Ulla Gummeson Väsby OK 41:11 50
35 Stellan Fehrnström Enebybergs IF 41:57 42
36 Urban Johansson Gustavsbergs OK 41:58 60
37 Helena Korhonen Haninge SOK 42:14 51
38 Göran Andersson Enebybergs IF 42:24 48
39 Torbjörn Hellquist Tullinge SK 42:44 48
40 Georg Larsson Fredrikshofs IF Skid & OK 42:45 56
41 Olle Arman Nyköpings OK 42:48 49
42 Anne-Christine Schunnesson Attunda OK 42:58 55
43 Per-Åke Carlenstam Väsby OK 43:50 46
44 Mats Lundblad Täby OK 44:11 47
45 Maria Ehn Tullinge SK 44:42 46
46 Alf Eriksson-Lång Söders-Tyresö 44:47 47
47 Birgitta Thunell IFK Lidingö SOK 45:11 39
48 Ingrid Graneli Haninge OK 45:14 51
49 Monika Högberg OK Södertörn 45:36 55
50 Arne Martinsson Söders-Tyresö 45:38 55
51 Ronny Hedlund OK Södertörn 45:41 43
52 Leif Lundquist Enebybergs IF 46:02 39
53 Carl-Arne Malmberg Vallentuna-Össeby OL 46:24 52
54 Kurt Andersson Enebybergs IF 46:35 42
55 Jacob Hård Af Segerstad OK Södertörn 46:50 55
56 Tommy Höglund Långhundra IF 46:56 50
57 Leif Wallenbro Väsby OK 47:12 49
58 Lars Olavi Peldan Enebybergs IF 49:21 49
59 Håkan Boije Attunda OK 49:22 44
60 Åke Lewander Skarpnäcks OL 49:23 45
61 Ove Forsberg Turebergs IF SOK 49:26 41
61 Kjell Ohlsson Fredrikshofs IF Skid & OK 49:26 50
63 Claes Vallin IFK Lidingö SOK 49:35 54
64 Linnea Carlsson Skarpnäcks OL 50:38 55
65 Lars Westin Vallentuna-Össeby OL 50:51 49
66 Kerstin Jensen Klubblös 51:21 54
67 Bo Källström OK Milan 51:26 39
68 Ingvar Larsson Gustavsbergs OK 51:29 40
69 Carin Runqvist Järfälla OK 51:32 47
70 Ylva Nilsson Vallentuna-Össeby OL 51:33 48
71 Christer Hedin IFK Enskede 51:52 47
72 Jan-Olof Malm Sigtuna OK 52:41 39
73 Lilian Lagerström Gustavsbergs OK 53:30 55
74 Martin Eriksson OK Södertörn 54:29 50
74 Tomas Bruce Skogsluffarnas OK 54:29 44
76 Klas Langels Skarpnäcks OL 58:10 45
77 Leif Hermundstad Snättringe SK 58:42 40
78 Birgitta Klang Långhundra IF 61:27 45
79 Margareta Haraldsson Sigtuna OK 61:33 44
80 Lennart Lagerström Gustavsbergs OK 66:46 50
81 Ingvar Oskarsson Solna OK 74:42 49
82 Christina Bertilson Klubblös 112:43  
- Leo Larsson MIK ej godk 56
- Jan Larsson Tullinge SK ej godk 43
Plac Bana D - 2,6 km 80 startande Sluttid Född år
1 Sören Andersson OK Lochness 23:46  
2 Karl-Gunnar Karnebäck Attunda OK 24:20 55
3 Ulf Carnby Täby OK 25:45 53
4 Susanne Holmberg OK Södertörn 27:37 55
5 Bengt Andersson Söders-Tyresö 29:07 45
6 Mats Holmgren IFK Enskede 31:02 53
7 Tommy Holmér Väsby OK 31:32 59
8 Håkan Sjökvist Söders OL 32:06  
9 Björn Ekblom Skogsluffarnas OK 32:18 42
10 Anki Landarv Klubblös 32:56  
11 Bo Landarv Klubblös 32:59  
12 Åke Wansölin Söders-Tyresö 33:34 48
13 Bengt Hermanson Bromma-Vällingby SOK 33:57 34
14 Thord Rådberg OK Roslagen 34:37 42
15 Lennart Lundquist OK Nalle 35:07 52
16 Björn Stolt OK Ravinen 35:21 39
17 Jan Bojling Solna OK 35:57 45
18 Margareta Wadin OK Älvsjö-Örby 36:00 56
18 Lars Cedérus Snättringe SK 36:00 39
20 Sten Bergstrand Skogsluffarnas OK 36:05 34
21 Sten-Åke Johansson Gustavsbergs OK 36:32 38
22 Kristina Nygren Frisk Attunda OK 36:51 46
23 Maria Kärrström Tullinge SK 37:13 53
24 Jan Olof Norén Järla Orientering 37:16 44
25 Inger Pahlén Söders-Tyresö 37:32 43
26 Jan Brundell Solna OK 37:43 40
27 Bengt Friberg Järfälla OK 37:44 45
28 Tommy Gustavsson Östra Almby FK 38:06 47
29 Hugo Isgren IFK Enskede 38:25 39
30 Jan-Erik Wiberg Järla Orientering 38:34 44
31 Sören Johansson Sala OK 39:26 43
32 Christer Andersson ATG 39:40 44
33 Mats Törngren OK Linné 40:02 45
34 Ulf Rosberg OK Älvsjö-Örby 40:04 57
35 Kenneth Berglund Hellas Orientering 40:28 43
36 Tommy Ljusenius Skogsluffarnas OK 40:39 44
37 Magnus Hjohlman ESIK 40:43  
38 Anders Kihlström Klubblös 41:33 45
39 Margareta Hallmén Attunda OK 42:03 53
40 Lennart Sjöstål Klubblös 42:29 44
41 Jan-Erik Jonsson IBM-Club Sweden 42:46 54
42 Carl Carlin Söders-Tyresö 43:42 48
43 Bengt Fahlin IBM Club Sweden 44:06 41
44 Norman Thulin Täby OK 44:17 44
45 Tord Jonsson Attunda OK 45:10 61
46 Agneta Porkén Fredrikshofs IF Skid & OK 45:34 51
47 Lars Persson Väsby OK 45:39 35
48 Britt-Louise Edlund IFK Lidingö SOK 45:59 52
49 Ulla Karnebäck Attunda OK 46:45 53
50 Solveig Dillman OK Älvsjö-Örby 47:07 39
51 Britt Eriksson Hammarby IF OF 47:10 39
52 Eva von Heijne Sigtuna OK 48:56 40
53 Lars Nordin Solna OK 49:00 44
54 Elisabeth Carlin Söders-Tyresö 49:44 49
55 Bertil Rydgren IFK Enskede 49:48 41
56 Inge Gustafsson Strängnäs-Malmby OL 50:04 39
57 Carl Lang OK Österåker 50:44 36
58 Rolf Löfqvist Söders-Tyresö 50:47 42
59 Staffan Wikström Söders SOL Tyresö 51:16 54
60 Iris Wallsten IFK Lidingös Skid o OK 51:55 54
61 Gunnel Balck IFK Lidingö SOK 53:19 44
62 Heidi Bjerkhaug OK Ravinen 58:53 55
63 Birgitta Nylund Järfälla OK 60:36 45
64 Lars Dyrhage Järfälla OK 60:41 47
65 Jan Burell OK Enen 61:41 44
66 Sonja Perneby Tullinge SK 65:29 43
67 Sören Hessel Vallentuna-Össeby OL 67:08 45
68 Thomas Svedin Bromma-Vällingby SOK 72:01 45
69 Anita Lindbohm Skarpnäcks OL 79:36 53
70 Gunilla Schönning Järfälla OK 79:45 56
71 Gustav Grandin Järla Orientering 89:15 45
72 Bo Eklind Klubblös 93:20 47
73 Mats Halvarez Klubblös 93:21 41
74 Conny Husén OK Roslagen 337:46 45
- Johan Claesson Klubblös ej godk 74
- Pheabe Thulin Täby OK ej godk 61
- Riina Larsson-Mänd Fredrikshofs IF Skid & OK ej godk 60
- Inger Andersson Söders-Tyresö ej godk 50
- Margit Lundström OK Sänkan ej godk 43
- Anders Hallgren Gustavsbergs OK ej godk 45
Plac Bana E - 1,7 km km 23 startande Sluttid Född år
1 Jan-Åke Björklund Visborgs OK 23:20 38
2 Sven Jacobsson IF Thor 26:16 40
3 Torsten Lundborg Hammarby IF OF 27:02 35
4 Hans Eriksson Hellas Orientering 27:18 44
5 Lars Löthman Järfälla OK 28:41 35
6 Albert Mård Bromma-Vällingby SOK 28:55 35
7 Alf Persson OK Österåker 30:00 34
8 Lars-Erik Lindell Väsby OK 30:19 35
9 Bror Wahlberg Haninge SOK 30:54 35
10 Leif Jehander Bromma-Vällingby SOK 33:17 37
11 Errol Wicksell Hellas Orientering 33:51 39
12 Saga Mård Bromma-Vällingby SOK 34:00 40
13 Ulf Eskilsson OK Södertörn 36:01 36
14 Sivert Söderbärg OK Roslagen 38:20 37
15 Jan-Olov Evertsson Järfälla OK 41:06 43
16 Ingrid Gunnarsson Täby OK 41:16 38
17 Gunvor Granath Nynäshamns OK 41:56 39
18 Berit Lindunger Haninge SOK 42:32 40
19 Ulla-Britta Hall Järla Orientering 44:40 29
20 Mats Jonsson Bromma-Vällingby SOK 46:19 44
21 Marie Öhlund Gustavsbergs OK 47:49 52
22 Ulla-Britt Åleberg Attunda OK 60:57 31
- Ebbalisa Flygar Tullinge SK ej godk 33