Luffarligan   2020 02 26   Alby Friluftsgård   Tyresö
Arrangör: Söders Tyresö   Banläggare: Staffan Elmhagen
176 startande
Plac Bana A - 5,4 km 9 startande Sluttid Född år
1 Ulrik Englund Tumba-Mälarhöjden OK 41:13 68
2 Peter Lundberg Järfälla OK 49:14 59
3 Ulf Burman Gustavsbergs OK 49:23 58
4 Stefan Norin Söders-Tyresö 52:04 73
5 Niklas Wansölin OK Ravinen 52:15 86
6 Göran Hellgren OK Södertörn 54:57 64
7 Christer Hördell Söders-Tyresö 78:52 56
8 Kurt Eriksson Vandrarringen 80:44 50
- Björn Jakobsson Täby OK ej godk 59
Plac Bana B - 4,5 km 19 startande Sluttid Född år
1 Björn-Ove Pettersson Attunda OK 41:13 58
2 Johan Redtzer Attunda OK 49:48 68
3 Ingemar Gard Söders-Tyresö 51:23 50
4 Anna-Karin Sundqvist Tullinge SK 51:25 61
5 Mikael Sundqvist Tullinge SK 51:49 60
6 Lars-Gunnar Larsson OK Södertörn 53:56 51
7 Anders Hallmén Attunda OK 55:46 52
8 Lars Grankvist Täby OK 56:38 49
9 Leif Strandberg Gustavsbergs OK 60:40 44
10 Per Öhlund Gustavsbergs OK 61:27 52
11 Christer Nordström OK Älvsjö-Örby 63:27 51
12 Matz Larsson Gustavsbergs OK 64:49 52
13 Paul Norén OK Södertörn 67:55 49
14 Bo Norbäck Tullinge SK 69:28 46
15 Lotta Valentin Gustavsbergs OK 73:10 57
16 Martin Englund OK Södertörn 78:41 63
17 Reijo Korhonen Haninge SOK 83:23 53
18 Eva Elnerud Sigtuna OK 89:49 56
19 Bjarne Erlandsson Hammarby IF OF 101:36 38
Plac Bana C - 3,6 km 76 startande Sluttid Född år
1 Tommy Holmér Väsby OK 32:17 59
2 Eidar Lindgren OK Ravinen 35:04 53
3 Per Ljung Centrum OK 37:57 60
4 Janne Nilsson Centrum OK 38:00 62
5 Stefan Myrefelt Skarpnäcks OL 39:50 55
6 Lars Öhrman Stockholms OK 40:37 60
7 Stefan Persson Södertälje-Nykvarn OF 41:41 58
8 Torbjörn Eriksson Snättringe SK 42:11 55
9 Bo Davidsson Solna OK 42:24 53
10 Tommy Lindberg Haninge SOK 42:28 50
11 Karl-Erik Johansson OK Södertörn 42:39 50
12 Ingemar Bengtsson Söders-Tyresö 43:08 59
13 Jan Lindgren OK Södertörn 44:37 54
14 Bror Fureskog Alfta-Ösa OK 46:35 46
15 Eddie Bjärrenholt Rånäs OK 47:04 57
16 Kjell Jansson Långhundra IF 47:20 51
17 Gerhard Lilliestierna OK Roslagen 47:22 51
18 Göran Frisk Attunda OK 47:37 48
19 Anders Sohlberg OK Södertörn 48:34 52
20 Torsten Pettersson Långhundra IF 49:20 47
21 Hans-Erik Persson Sundbybergs IK 50:06 53
22 Leo Larsson MIK 50:17 56
23 Anders Larsson Skarpnäcks OL 50:18 50
24 Göran Larbo Attunda OK 50:22 45
25 Claes Vallin Attunda OK 50:57 54
26 Kjell Holmberg OK Södertörn 51:05 50
27 Anneli Lindqvist Gustavsbergs OK 51:09 54
28 Rolf Skoglund Södertälje-Nykvarn OF 51:13 44
29 Tomas Norlén Södertälje-Nykvarn OF 51:42 48
30 Magnus Haraldsson Gustavsbergs OK 52:36 50
31 Leif Jonsson Gustavsbergs OK 52:40 50
32 Lars Segerqvist Skarpnäcks OL 52:56 54
33 Svante Frid Enebybergs IF 53:48 51
34 Lars Olavi Peldan Enebybergs IF 54:37 49
35 Birgitta Thunell IFK Lidingö SOK 54:51 39
36 Bo Hedlund IFK Enskede 55:02 41
37 Lennart Brattgård IFK Lidingö SOK 55:39 52
38 Håkan Boije Attunda OK 55:52 44
39 Gösta Guteland Snättringe SK 56:04 38
40 Carl-Arne Malmberg Vallentuna-Össeby OL 57:03 52
41 Kjell Lindblom Järfälla OK 57:46 51
42 Jörgen Ahlqvist Sundbybergs IK 59:22 47
43 Ann-Marie Holmström Gustavsbergs OK 60:21 49
44 Georg Larsson Fredrikshofs IF Skid & OK 60:46 56
45 Leif Nordin Turebergs IF 60:59 47
46 Stellan Fehrnström Enebybergs IF 61:00 42
47 Olle Arman Nyköpings OK 61:35 49
48 Anders Winell Tumba-Mälarhöjden OK 61:46 42
49 Jacob Hård Af Segerstad OK Södertörn 62:44 55
50 Mats Lundblad Täby OK 63:11 47
51 Ingrid Graneli Haninge SOK 63:34 51
52 Ronny Hedlund OK Södertörn 63:55 43
53 Helena Korhonen Haninge SOK 64:43 51
54 Per Ånmark Tumba-Mälarhöjden OK 65:38 49
55 Margareta Huitfeldt Ahlqvist Sundbybergs IK 65:52 49
56 Martin Eriksson OK Södertörn 66:10 50
57 Urban Johansson Gustavsbergs OK 68:00 60
58 Bo Sundén Karlsbyhedens OK 69:07 42
59 Jan Larsson Tullinge SK 69:12 43
60 Bo Källström OK Milan 70:16 39
61 Carin Runqvist Järfälla OK 71:53 47
62 Ulla Clevnert OK Södertörn 73:17 50
63 Lilian Lagerström Gustavsbergs OK 73:35 55
64 Tommy Svensson Hellas Orientering 76:41 43
65 Hans Sylvan Järfälla 77:50 44
66 Per Lennart Karlsson Järfälla OK 78:38 44
67 Börje Borgström Sundbybergs IK 80:48 45
68 Birgitta Klang Långhundra IF 82:39 45
69 Lennart Lagerström Gustavsbergs OK 95:08 50
70 Ingvar Oskarsson Solna OK 114:08 49
- Peter Sjögren Stockholms OK ej godk 57
- Margareta Haraldsson Gustavsbergs OK ej godk 49
- Christer Hedin IFK Enskede ej godk 47
- Leif Hermundstad Snättringe SK ej godk 40
- Roger Larsson Snättringe SK ej utstämplat 57
- Claes Göran Hergård Gustavsbergs OK ej utstämplat 50
Plac Bana D - 2,6 km 55 startande Sluttid Född år
1 Sören Andersson OK Loch Ness 29:13  
2 Susanne Holmberg OK Södertörn 35:46 55
3 Rune Carlsson Sundbybergs IK 36:16 36
4 Adrian Werner IFK Lidingö SOK 36:42 6
5 Nina Karlsson IFK Lidingö SOK 36:46 68
6 Ulf Carnby Täby OK 37:56 53
7 Rune Rådeström Snättringe SK 40:12 43
8 Margareta Wadin OK Älvsjö-Örby 40:52 56
9 Greger Wedin Södertälje-Nykvarn OF 42:14 48
10 Christer Andersson ATG 43:02 44
11 Ingvar Larsson Gustavsbergs OK 43:48 40
12 Leif Thorsson OK Grip 45:51 45
13 Tommy Gustavsson Östra Almby FK 46:12 47
14 Bengt Hermanson Bromma-Vällingby SOK 47:00 34
15 Sören Johansson Sala OK 47:50 43
16 Björn Stolt OK Ravinen 48:05 39
17 Klas Langels Skarpnäcks OL 48:31 45
18 Inge Gustafsson Strängnäs-Malmby OL 48:47 39
19 Lars Persson Väsby OK 49:57 35
20 Håkan Beijar Gustavsbergs OK 50:03 47
21 Sten Bergstrand Skogsluffarnas OK 50:34 34
22 Margareta Hallmén Attunda OK 51:28 53
23 Roland Löwgren Södertörns OK 51:51 38
24 Sten-Åke Johansson Gustavsbergs OK 52:38 38
25 Jan-Olof Malm Sigtuna OK 52:53 39
26 Lennart Sjöstål Klubblös 54:15 44
27 Inger Pahlén Spårvägens OK 56:18 43
28 Britt-Louise Edlund IFK Lidingö SOK 58:02 52
29 Tommy Ljusenius Skogsluffarnas OK 58:52 44
30 Anki Landarv Klubblös 58:58 66
31 Tomas Bruce Skogsluffarnas OK 59:16 44
32 Göran Andersson Täby OK 60:11 42
33 Lars Nordin Solna OK 63:55 44
34 Anita Lindbohm Skarpnäcks OL 64:02 53
35 Lars Cedérus Snättringe SK 64:12 39
36 Elisabeth Carlin Söders-Tyresö 65:12 49
37 Ina Widegren Skogsluffarnas OK 66:18 48
38 Lars Dyrhage Järfälla OK 67:05 47
39 Linnea Carlsson Skarpnäcks OL 67:13 55
40 Viviann Andersson Snättringe SK 68:02 47
41 Claes Andersson Snättringe SK 68:07 47
42 Sixten Westerlund Södertälje IF 69:04 36
43 Jan Burell OK Enen 69:26 44
44 Åke Linderoth Sundbybergs IK 69:35 42
45 Maria Marquez TMOK 73:56 69
46 Carl Lang OK Österåker 82:59 36
47 Christin Bertilson Klubblös 124:03 10
48 Eva von Heijne Sigtuna OK 385:45 40
- Åke Lewander Skarpnäcks OL ej godk 45
- Bertil Rydgren IFK Enskede ej godk 41
- Gunnel Balck IFK Lidingö SOK ej godk 44
- Sverre Jonsson OK Ravinen ej godk 42
- Mats Holmgren IFK Enskede ej godk 53
- Thomas Svedin Bromma-Vällingby SOK ej godk 45
- Annika Carlsson SIK ej godk 10
Plac Bana E - 1,8 km 55 startande Sluttid Född år
1 Mats Zackrisson OK Älvsjö-Örby 34:46 56
2 Eva-Stina Svärd Haninge SOK 34:48 43
3 Alvin Nordin OK Älvsjö-Örby 34:49 8
4 Jan-Åke Björklund Visborgs OK 45:52 38
5 Bror Wahlberg Haninge SOK 46:42 35
6 Margaretha Nylund OK Södertörn 48:37 50
7 Lennart Hyllengren Tumba-Mälarhöjden OK 48:44 44
8 Alf Persson OK Österåker 52:11 34
9 Lars-Erik Lindell Väsby OK 53:11 35
10 Jan Bengtsson Klubblös 56:29 37
11 Gunvor Granath Nynäshamns OK 58:06 39
12 Ulf Eskilsson OK Södertörn 59:50 36
13 Ingrid Gunnarsson Täby OK 60:40 38
14 Annika Olofsdotter Klubblös 68:23  
15 Mats Jonsson Bromma-Vällingby SOK 96:41 44
- Albert Mård Bromma-Vällingby SOK ej godk 35
- Berit Lindunger Haninge SOK ej godk 40