Luffarligan   2020 03 11   Rudan, Handen
Arrangör: Fredrika Bremer Gymnasiet  Banläggare: Robert Wallstén
207 startande
Plac Bana A - 5,6 km 12 startande Sluttid Född år
1 Björn Nilsson Tumba-Mälarhöjden OK 50:15 72
2 Peter Lundberg Järfälla OK 50:31 59
3 P-O Ivarsson Haninge SOK 54:01 51
4 Niklas Wansölin OK Ravinen 55:45 86
5 Claes Andersson OK Södertörn 64:34 65
6 Björn Axelsson Haninge SOK 65:48 78
7 Sven-Anders Olsson Attunda OK 69:59 56
8 Jan Retsloff Hellas Orientering 74:22 56
9 Birger Andrén Fredrikshofs IF Skid & OK 85:06 50
10 Kurt Eriksson Vandrarringen 86:07 50
11 Peter Edelsvärd Centrum OK 86:32 67
12 Torbjörn Thufvesson Centrum OK 114:00 64
Plac Bana B - 4,5 km 24 startande Sluttid Född år
1 Moa Leijon Lind Södertälje-Nykvarn OF 39:43 94
2 Henrik Sjögren Haninge SOK 39:50 74
3 Eidar Lindgren OK Ravinen 44:27 53
4 Johan Redtzer Attunda OK 45:06 68
5 Ola Malmqvist Järfälla OK 49:10 67
6 Mats Sandin Haninge SOK 49:17 68
7 Jan Gottfridsson Norbergs OK 49:24 56
8 Lars-Gunnar Larsson OK Södertörn 51:55 51
9 Ingemar Gard Söders-Tyresö 52:49 50
10 Thomas Wester Gustavsbergs OK 53:09 53
11 Per Ove Wallén Täby OK 53:51 54
12 Per Ljung Centrum OK 54:25 60
13 Öyvind Michelsen Järfälla OK 54:33 67
14 Mette Brolinson Centrum OK 56:54 75
15 Lars Öhrman Stockholms OK 57:18 60
16 Mikael Sundqvist Tullinge SK 57:53 60
17 Paul Norén OK Södertörn 59:19 49
18 Per Öhlund Gustavsbergs OK 62:37 52
19 Leif strandberg Gustavsberg 63:28  
20 Per-Erik Jansson Sundbybrgs IK 70:16 50
21 Reijo Korhonen Haninge SOK 70:24 53
22 Bo Norbäck Tullinge SK 71:13 46
23 Martin Englund OK Södertörn 80:12 63
24 Margareta Haraldsson Gustavsbergs OK 89:15 49
Plac Bana C - 3,5 km 96 startande Sluttid Född år
1 Tommy Holmér Väsby OK 31:39 59
2 Anders Lillstrand Södertälje-Nykvarn OF 33:26 54
3 Nicklas Hermundstad Snättringe SK 36:14 66
4 Stefan Myrefelt Skarpnäcks OL 37:54 55
5 Per Helén Söders-Tyresö 38:00 52
6 Håkan Berglund Lake Snättringe SK 38:49 53
7 Stefan Persson Södertälje-Nykvarn OF 38:58 58
8 Karin Gustafsson Strängnäs-Malmby OL 40:24 48
9 UlF Brosjö Järla 40:57 53
10 Leif Magnusson Skogsluffarnas OK 41:02 43
11 Tommy Lindberg Haninge SOK 41:16 50
12 Karl-Erik Johansson OK Södertörn 41:24 50
13 Leo Larsson MIK 42:33 56
14 Jan Lindgren OK Södertörn 42:39 54
15 Anders Kärrström Tullinge SK 42:40 53
16 Bengt Öqvist Fredrikshofs IF Skid & OK 45:33 49
17 Kjell Holmberg OK Södertörn 46:21 50
18 Leif Carlsson Skarpnäck OL 46:28  
19 Lars Boudrie Väsby OK 47:01 53
20 Arne Johansson OK Ravinen 47:30 50
21 Torsten Pettersson Långhundra IF 47:50 47
22 Sven Hedman Attunda OK 47:53 54
23 Anders Larsson Skarpnäcks OL 48:22 50
24 Bo Hedlund IFK Enskede 48:44 41
25 Knut-Åke Hallebro OK Klemmingen 48:48 51
26 Anders Gärderud Enebyberg 49:35 46
27 Bror Fureskog Alfta-Ösa OK 49:45 46
28 Rolf Skoglund Södertälje-Nykvarn OF 50:16 44
29 Hans-Erik Persson Sundbybergs IK 50:42 53
30 Ingemar Bengtsson Söders-Tyresö 50:52 59
31 Olle Blomgren OK Södertörn 51:01 51
32 Kerstin Ohlsson Haninge SOK 51:45 60
33 Ann-Marie Holmström Gustavsbergs OK 51:58 49
34 Roger Larsson Snättringe SK 52:15 57
35 Leif Jonsson Gustavsbergs OK 52:18 50
36 Georg Larsson Fredrikshofs IF Skid & OK 52:33 56
37 Alf Eriksson-Lång Söders-Tyresö 52:38 47
38 Helena Korhonen Haninge SOK 53:08 51
39 Arne Kaijser Klubblös 53:22 50
40 birger Karlsson Haninge SOK 53:27  
41 Carl-Arne Malmberg Vallentuna-Össeby OL 53:38 52
42 Maria Ehn Tullinge SK 53:43 46
43 Lars Segerqvist Skarpnäcks OL 53:56 54
44 Urban Johansson Gustavsbergs OK 54:02 60
45 Torbjörn Hellquist Tullinge SK 54:04 48
46 Bo Winander Järfälla OK 54:18 48
47 Kjell Ohlsson Fredrikshofs IF Skid & OK 54:26 50
48 Per-Johan Vikfors OK Österåker 54:53 48
49 Sven-Inge Nylund Järfälla OK 54:54 50
50 Staffan Elmhagen Söders-Tyresö 55:11 42
51 Göran Kron KSIF 55:30 55
52 Catrin Johnson Skogsluffarnas OK 55:33 61
53 Tomas Pettersson Haninge SOK 55:59 52
54 Aila Halttunen Haninge SOK 56:13 49
54 Åke Lewander Skarpnäcks OL 56:13 45
56 Gerhard Lilliestierna OK Roslagen 56:17 51
57 Svante Frid Enebybergs IF 56:22 51
58 Anne Lundmark Järfälla OK 56:47 49
59 Ulla Gummeson Väsby OK 57:23 50
60 Tommy Svensson Hellas Orientering 57:51 43
61 Stellan Fehrnström Enebybergs IF 58:03 42
62 Kurt Andersson Enebybergs IF 58:16 42
63 Anna Blomgren Tullinge SK 58:22 48
64 Ingrid Graneli Haninge SOK 58:52 51
65 Leif Wallenbro Väsby OK 59:36 49
66 Klas Langels Skarpnäcks OL 59:52 45
67 Monika Högberg OK Södertörn 60:13 55
68 Sven Setterqvist OK Södertörn 60:46 51
69 Olle Arman Nyköpings OK 60:56 49
70 Martin Eriksson OK Södertörn 61:23 50
71 Göran Andersson Enebybergs IF 61:48 48
72 Bjarne Erlandsson Hammarby IF OF 62:33 38
73 Kjell Jansson Långhundra IF 63:28 51
74 Sara Hektor Järla Orientering 63:41 68
75 Hans Carlsson Hellas Orientering 63:42 47
76 Lilian Lagerström Gustavsbergs OK 64:11 55
77 Sören Johansson Sala OK 64:47 43
78 Elisabeth Bengtsson Tullinge SK 66:52 61
79 Hans Sylvan Järfälla 66:59 44
80 Birgitta Thunell IFK Lidingö SOK 67:04 39
81 Göran Reinholdsson Järfälla OK 67:32 56
82 Rolf Löfqvist Söders-Tyresö 68:51 42
83 Leif Hermundstad Snättringe SK 69:38 40
84 Christer Hedin IFK Enskede 70:14 47
85 Jacob Hård Af Segerstad OK Södertörn 71:53 55
86 Tomas Norlén Södertälje-Nykvarn OF 73:54 48
87 Ronny Hedlund OK Södertörn 74:17 43
88 Lennart Lagerström Gustavsbergs OK 76:40 50
89 Per Lennart Karlsson Järfälla OK 78:53 44
90 Börje Borgström Sundbybergs IK 80:41 45
91 Svenåke Svensson Snättringe SK 86:07 48
92 Christina Bertilson #SAKNAS! 171:06 41
- Magnus Haraldsson Gustavsbergs OK ej godk 50
- Gunnar Ehn Tullinge SK ej godk 47
- Willy Ljungdell Täby OK ej godk 47
- Gudrun Elvhage Klubblös ej godk 53
Plac Bana D - 2,6 km 56 startande Sluttid Född år
1 Peter Karlberg Snättringe SK 24:37 59
2 Clas-Göran Herrgård Gustavsbergs OK 30:04 50
3 Lars Englund Järla Orientering 31:41 43
4 Åke Wansölin Söders-Tyresö 33:26 48
5 Susanne Holmberg OK Södertörn 33:33 55
6 Rune Rådeström Snättringe SK 35:33 43
7 Margareta Wadin OK Älvsjö-Örby 35:45 56
8 Leif Lundquist Enebybergs IF 35:58 39
9 Bengt Hermanson Bromma-Vällingby SOK 36:03 34
10 John Östlund Sundbybergs IK 36:44 45
11 Björn Ekblom Skogsluffarnas OK 37:22 42
12 Evy Nord Södertälje IF 37:23 44
13 Ulf Stridh Snättringe SK 38:58 46
14 Christer Andersson ATG 39:31 44
15 Jan-Erik Wiberg Järla Orientering 39:32 44
16 Jan Bojling Solna OK 39:40 45
17 Hugo Isgren IFK Enskede 41:23 39
18 Björn Stolt OK Ravinen 41:28 39
19 Lars Persson Väsby OK 41:46 35
20 Christer Andersson klubblös 41:53 55
21 Clas Tärnrot Tullinge SK 42:01 55
22 Håkan Sjökvist Söders-Tyresö 42:13 41
23 Carl Carlin Söders-Tyresö 42:48 48
24 Bertil Rydgren IFK Enskede 43:35 41
25 Tomas Bruce Skogsluffarnas OK 44:00 44
26 Göran Johansson Snättringe SK 45:20 41
27 Jan Larsson Tullinge SK 45:24 43
28 Håkan Beijar Gustavsbergs OK 46:42 47
29 Linnea Carlsson Skarpnäcks OL 47:00 55
30 Inger Pahlén Spårvägens OK 47:26 43
31 Britt Eriksson Hammarby IF OF 49:45 39
32 Solveig Dillman OK Älvsjö-Örby 49:52 39
33 Britt-Louise Edlund IFK Lidingö SOK 50:28 52
34 Bengt Fahlin IBM Club Sweden 51:42 41
35 Anki Landarv Klubblös 53:34 66
36 Kenneth Berglund Hellas Orientering 54:08 43
37 Gunnel Balck IFK Lidingö SOK 55:06 44
38 Elisabeth Carlin Söders-Tyresö 55:51 49
39 Thomas Svedin Bromma-Vällingby SOK 56:53 45
40 Ina Widegren Skogsluffarnas OK 62:39 48
41 Sonja Perneby Tullinge SK 66:56 43
42 Sixten Westerlund Södertälje IF 68:27 36
43 Bo Eklind Klubblös 69:50 47
43 Mats Halvarez Klubblös 69:50 41
45 Iris Wallsten IFK Lidingös Skid o OK 70:09 54
46 Berit Lindunger Haninge SOK 70:21 40
47 Aija Sadurskis Centrum OK 71:27 51
48 Jan Burell OK Enen 73:25 44
49 Lars Nordin Solna OK 79:16 44
50 Bengt Säfwenberg Tumba-Mälarhöjden OK 83:12 48
51 Anita Lindbohm Skarpnäcks OL 84:32 53
- Lars Nord Södertälje IF ej godk 40
- Carl Lang OK Österåker ej godk 36
- Bo Eklund Fredrikshofs IF Skid & OK ej godk 44
- Annika Carlsson Sundyberg ej godk  
- Ingvar Larsson Gustavsbergs OK ej godk 40
Plac Bana E - 1,6 km 19 startande Sluttid Född år
1 Jan-Åke Björklund Visborgs OK 24:43 38
2 Hans Eriksson Hellas Orientering 28:22 44
3 Albert Mård Bromma-Vällingby SOK 32:07 35
4 Lars Löthman Järfälla OK 33:35 35
5 Errol Wicksell Hellas Orientering 34:02 39
6 Torsten Lundborg Hammarby IF OF 34:36 35
7 Gunvor Granath Nynäshamns OK 37:26 39
8 Jan Bengtsson Klubblös 40:19 37
9 Alf Persson OK Österåker 40:24 34
10 Saga Mård Bromma-Vällingby SOK 40:29 40
11 Gunnar Bramsten Sundbybergs IK 41:19 40
12 Bror Wahlberg Haninge SOK 42:32 35
13 Sture Nilsson Tumba-Mälarhöjden OK 46:27 72
13 Olle Öberg Skogsluffarnas OK 46:27 42
15 Ulla-Britta Hall Järla Orientering 46:40 29
16 Sten Tiderman Tumba-Mälarhöjden OK 47:50 36
17 Ulla-Britt Åleberg Attunda OK 48:59 31
18 Ebbalisa Flygar Tullinge SK 51:41 33
19 Ingrid Gunnarsson Täby OK 52:15 38