Luffarligan   2020 09 02    Kanaan   Grimsta   Bromma
Arrangör: Bromma-Vällingby SOK, Hans-Eric Åberg     Banläggare: Anders Stenback
134 startande
Plac Bana A - 5,6 km 12 startande Sluttid Född år
1 Casper Giding KIF 34:40  
2 Anders Back Klubblös 41:20  
3 Mattias Berglund Bromma-Vällingby SOK 42:57 65
4 Fredrik Tarberg Bromma-Vällingby SOK 43:43 71
5 Nick Barrable OK Ravinen 44:48 74
6 Anders Lillstrand Södertälje-Nykvarn OF 49:43 54
7 Mattias Skeppling OK Södertörn 50:20 68
8 P-O Ivarsson Haninge SOK 52:20 51
9 Lars-Gunnar Larsson OK Södertörn 56:29 51
10 Per Helén Söders-Tyresö 64:54 52
11 Christer Hördell Söders-Tyresö 67:38 56
12 Christer Nordström OK Älvsjö-Örby 76:01 51
Plac Bana B - 4,4 km 34 startande Sluttid Född år
1 Tommy Holmér Väsby OK 31:59 59
2 Joakim Eriksson Södertälje-Nykvarn OF 35:10 61
3 Björn Reger Söders-Tyresö 38:34 59
4 Thomas Karlsson Södertälje-Nykvarn OF 39:29 53
5 Lars Forsstedt Söders-Tyresö 41:16 56
6 Lars Öhrman Stockholms OK 42:07 60
7 Marie Malmborg Söders-Tyresö 42:54 60
8 Jan Kihl Sundbybergs IK 43:30 58
9 Lennart Hävrén Tullinge SK 44:25 52
10 Stefan Persson Södertälje-Nykvarn OF 44:46 58
11 Leo Larsson Mälarhöjden 44:50  
12 Carl-Johan Roubert FK Finn 45:15 54
13 Bo Davidsson  Solna 47:21  
14 Leif Magnusson Skogsluffarnas OK 48:25 43
15 Lotta Valentin Gustavsbergs OK 49:07 57
16 Arne Johansson Ravinen 50:30  
17 Harald Bauer IFK Lidingö SOK 50:58 57
18 Svante Sandberg Södertälje-Nykvarn OF 51:19 53
19 Peter Sundgren Vallentuna-Össeby OL 52:37 53
20 Lena Jansson Järla Orientering 54:07 54
21 Håkan Svensson HVSS 54:44  
22 Lars Boudrie Väsby OK 55:01 53
23 Anders Kärrström Tullinge SK 55:06 53
24 Jonas Pålsson FMTM 55:12 67
25 Annika Lundström Väsby OK 55:15 61
26 Kenneth Pettersson Järfälla OK 55:47 57
27 Tore Eklund Södertälje-Nykvarn OF 57:39 59
28 Siv Ekberg Söders-Tyresö 58:32 61
29 Åsa Nylén Bromma-Vällingby SOK 60:52 63
30 Ingvar Svensson Almby IK 64:09 61
31 Tommy Wåhlin Västerås SOK 66:32 48
32 Mikael Engver Ok Älvsjö Äörby 72:18 9
- Per Molin Södertälje Nykvarn ej godkänd  
- Jan Gottfridsson Norbergs OK ej godkänd 56
Plac Bana C - 3,5 km 55 startande Sluttid Född år
1 Karl-Erik Johansson OK Södertörn 33:41 50
2 Per Ljung Centrum OK 34:43 60
3 Anders Hallmén Attunda OK 36:49 52
4 Torbjörn Eriksson Snättringe SK 36:51 55
5 Anders Gärderud Enebybergs IF 37:36 46
6 Hans-Erik Persson Sundbybergs IK 38:10 53
7 Magnus Haraldsson Gustavsbergs OK 38:35 50
8 Kjell Holmberg OK Södertörn 39:08 50
9 Lars Hörnström Centrum OK 39:20 56
10 Bengt Öqvist Fredrikshofs IF Skid & OK 39:26 49
11 Sven Hedman Attunda OK 41:06 54
12 Ingemar Bengtsson Söders Tyresö 41:21  
13 Rune Rådström Snättringe SK 43:11 43
14 Tommy Lindberg Haninge SOK 43:29 50
15 Håkan Boije Attunda OK 44:40 44
16 Lars Segerqvist Skarpnäcks OL 44:42 54
17 Staffan Elmhagen Söders-Tyresö 44:51 42
18 Lars Englund Järla Orientering 44:57 43
19 Lars Mongård Skogsluffarnas OK 45:07 53
20 Helena Korhonen Haninge SOK 45:45 51
21 Ulf Carnby Täby OK 46:17 53
22 Anne Lundmark Järfälla OK 46:44 49
23 Stefan Ohlsson Klubblös 47:22 53
24 Jonas Esbjörnsson Frösö IF 48:44 70
25 Leif Wallenbro Väsby OK 49:18 49
26 Tommy Peterson Helsngborg sok 50:22  
27 Marita Samuelsson Sundbybergs IK 51:22 54
28 Clas-Göran Herrgård Gustavsbergs OK 51:37 50
29 Claes Landqvist Vallentuna-Össeby OL 54:18 57
30 Petra Ericson Ok Södertörn 54:33  
30 Jacob Hård Af Segerstad OK Södertörn 54:33 55
32 Lilian Lagerström Gustavsbergs OK 55:48 55
33 Ingrid Graneli Haninge SOK 56:00 51
34 Aila Halttunen Haninge SOK 56:46 49
35 Alf Eriksson-Lång Söders-Tyresö 57:15 47
36 Per-Åke Carlenstam Väsby OK 57:48 46
37 Jan Larsson Tullinge SK 58:22 43
38 Georg Larsson Fredrikshofs IF Skid & OK 59:36 56
39 Rolf Löfqvist Söders-Tyresö 59:57 42
40 Mats Olsson Lindquist Järfälla OK 60:08 74
41 Lennart Lagerström Gustavsbergs OK 61:36 50
42 Carin Runqvist Järfälla OK 73:43 47
- Kjell Ohlsson Fredrikshofs IF Skid & OK ej godkänd 50
- Mats Zackrisson OK Älvsjö-Örby ej godkänd 56
- Göran Frisk Attunda OK ej godkänd 48
- Roland Pettersson Söders-Tyresö ej godkänd 55
- Lars Westin Vallentuna-Össeby OL ej godkänd 49
- Leif Jonsson Gustavsbergs OK ej godkänd 50
- John Östlund Sundbybergs IK ej godkänd 45
- Reijo Korhonen Haninge SOK ej godkänd 53
- Gösta Guteland Snättringe SK ej godkänd 38
- Martin Eriksson OK Södertörn ej godkänd 50
- Margareta Hallmén Attunda OK ej godkänd 53
- Stig Thurén Skarpnäcks OL ej godkänd 47
Plac Bana D - 2,4 km 28 startande Sluttid Född år
1 Sören Andersson OK Locknäs 27:18  
2 Mats Lundblad Täby OK 30:13 47
3 Håkan Sjökvist Söders-Tyresö 30:48 41
4 Margareta Wadin OK Älvsjö-Örby 32:07 56
5 Jonas Berglund Bromma-Vällingby SOK 32:52 64
6 Carl-Gunnar Boström Enebybergs IF 33:50 50
7 Leif Nordin Tureberg 33:59  
8 Anki Landarv Klubblös 34:49  
9 Sten-Åke Johansson Gustavsbergs OK 35:21 38
10 Bo Eklund Fredrikshofs IF Skid & OK 37:31 44
11 Björn Stolt OK Ravinen 39:07 39
12 Ronny Hedlund OK Södertörn 40:22 43
13 Christina Sälgblad Vallentuna-Össeby OL 40:24 63
14 Rune Carlsson Sundbybergs IK 40:57 36
15 Kristina Nygren Frisk Attunda OK 42:01 46
16 Kenneth Berglund Hellas Orientering 42:28 43
17 Tommy Ljusenius Skogsluffarnas OK 44:32 44
18 Eva-Stina Svärd Haninge SOK 45:17 43
19 Åke Linderoth Sundbybergs IK 48:59 42
20 Jan-Erik Wiberg Järla Orientering 52:38 44
21 Agneta Porkén Fredrikshofs IF Skid & OK 53:09 51
22 Kerstin Magnusson Skogsluffarnas OK 59:05 46
23 Tommy Gustavsson Östra Almby FK 65:13 47
24 Lars  Nordin Solna 65:41  
25 Lennart Sjöstål Klubblös 66:25 44
26 Gunnar Dahlström Fredrikshofs IF Skid & OK 71:52 39
- Solveig Dillman OK Älvsjö-Örby ej godkänd 39
- Britt Eriksson Hammarby IF OF ej godkänd 39
Plac Bana E - 1,3 km 5 startande Sluttid Född år
1 Leif Jehander Bromma-Vällingby SOK 22:57 37
2 Janne Bengtsson Klubblös 24:40  
3 Saga Mård BVSOK 29:17  
4 Rune Thurén Vallentuna-Össeby OL 60:02 40
- Albert Mård Bromma-Vällingby SOK ej godkänd 35