Luffarligan   2020 09 23   Segeltorps IP   Huddinge
Arrangör: Skogsluffarnas OK   Banläggare: Gustaf Richert
200 startande
Plac Bana A - 5,6 km 10 startande Född år Sluttid
1 Mattias Hovmöller Söders-Tyresö 42:45 72
2 Alexander Häggstrand Hansen Söders-Tyresö 49:33 88
3 Sverker Lenas Centrum OK 51:47 74
4 Niklas Wansölin OK Ravinen 61:38 86
5 Stuart Fell Centrum OK 62:40 83
6 Lars Gerhardsson Attunda OK 67:28 60
7 Björn Jakobsson Täby OK 76:47 59
8 Birger Andrén Fredrikshofs IF Skid & OK 90:52 50
9 Christer Nordström OK Älvsjö-Örby 91:53 51
- Henrik Nell Klubblös ej godkänd 78
Plac Bana B - 4,7 km 41 startande Född år Sluttid
1 Tommy Holmér Väsby OK 38:03 59
2 P-O Ivarsson Haninge SOK 41:59 51
3 Thomas Karlsson Södertälje-Nykvarn OF 42:14 53
4 Joakim Eriksson Södertälje-Nykvarn OF 43:55 61
4 Anders Lillstrand Södertälje-Nykvarn OF 43:55 54
6 Hans-Ove Eriksson Nyköpings OK 46:35 46
7 Björn Reger Söders-Tyresö 47:50 59
8 Dan Klang Hellas Orientering 48:24 53
9 Rickard Andersson Tullinge SK 50:43 74
10 Stefan Myrefelt Skarpnäcks OL 51:34 55
11 Ulf Burman Gustavsbergs OK 52:43 58
12 Anders Larsson Skarpnäcks OL 53:00 50
13 Gunnar Svanberg Järfälla OK 53:01 58
14 Bo Davidsson Solna OK 53:22 53
15 Christer Hördell Söders-Tyresö 55:39 56
16 Marie Malmborg Söders-Tyresö 56:14 60
17 Arne Johansson OK Ravinen 56:57 50
18 Per Helén Söders-Tyresö 58:46 52
19 Per Öhlund Gustavsbergs OK 59:28 52
20 Leo Larsson MIK 59:43 56
21 Tapani Mattus IFK Lidingö SOK 59:44 58
22 Anders Hallmén Attunda OK 61:39 52
23 Jonas Pålsson FMTM 61:44 67
24 Lennart Hävrén Tullinge SK 66:48 52
25 Torsten Pettersson Långhundra IF 67:05 47
26 Tore Eklund Södertälje-Nykvarn OF 68:19 59
27 Paul Norén OK Södertörn 71:28 49
28 Lennart Brattgård IFK Lidingö SOK 72:43 52
29 Britt-Marie Hellgren OK Älvsjö-Örby 73:49 58
30 Anders Holmqvist Snättringe SK 74:25 66
31 Kjell Jansson Långhundra IF 75:18 51
32 Leif Carlsson Skarpnäcks OL 75:36 46
33 Svante Sandberg Södertälje-Nykvarn OF 77:23 53
34 Eva Hagwall Järla Orientering 78:29 75
35 Margareta Haraldsson Gustavsbergs OK 84:51 49
36 Kenneth Pettersson Järfälla OK 86:40 57
37 Lotta Valentin Gustavsbergs OK 89:26 57
38 Sara Hektor Järla Orientering 106:56 68
- Staffan Törnros Tumba-Mälarhöjden OK ej godkänd 52
- Rolf Skoglund Södertälje-Nykvarn OF ej godkänd 44
- Per Ljung Centrum OK ej godkänd 60
Plac Bana C - 3,6 km 76 startande Född år Sluttid
1 Nicklas Hermundstad Snättringe SK 37:03 66
2 Jan Lindgren OK Södertörn 40:56 54
3 Stefan Persson Södertälje-Nykvarn OF 40:59 58
4 Bengt Öqvist Fredrikshofs IF Skid & OK 42:24 49
5 Mats Zackrisson OK Älvsjö-Örby 43:23 56
6 Leif Tynong Tullinge SK 44:39 63
7 Torbjörn Eriksson Snättringe SK 45:16 55
8 Kjell Holmberg OK Södertörn 45:22 50
9 Gunnar Ehn Tullinge SK 46:22 47
10 Anders Sohlberg OK Södertörn 47:07 52
11 Rune Rådeström Snättringe SK 47:46 43
12 Leif Mörkfors Järfälla OK 48:11 62
13 Bror Fureskog Alfta-Ösa OK 49:01 46
14 Lars Hörnström Centrum OK 49:18 56
15 Tommy Lindberg Haninge SOK 49:33 50
16 Håkan Tärnrot Hellas Orientering 50:40 57
17 Magnus Haraldsson Gustavsbergs OK 51:08 50
18 Anneli Lindqvist Gustavsbergs OK 51:33 54
19 Roland Pettersson Söders-Tyresö 52:22 55
20 Lars Segerqvist Skarpnäcks OL 52:56 54
21 Lena Jansson Järla Orientering 53:08 54
22 Fredrik Starenius Snättringe SK 53:25 73
23 Lars Waernulf Skarpnäcks OL 53:46 72
24 Lars Mongård Skogsluffarnas OK 54:57 53
25 Göran Andersson Enebybergs IF 55:16 48
26 Eva Svanberg Järfälla OK 56:11 61
27 Lars Englund Järla Orientering 56:25 43
28 Hans-Erik Persson Sundbybergs IK 57:00 53
29 Torbjörn Hellquist Tullinge SK 57:33 48
30 Anne Lundmark Järfälla OK 58:35 49
31 Åke Lewander Skarpnäcks OL 58:44 45
32 Lars Westin Vallentuna-Össeby OL 59:59 49
33 Bernt Eriksson Södertörns OK 60:18 46
34 Tina Klang Hellas Orientering 61:21 64
35 Staffan Elmhagen Söders-Tyresö 61:26 42
36 Kurt Andersson Enebybergs IF 61:35 42
37 Karin Gustafsson Strängnäs-Malmby OL 61:44 48
38 Leif Magnusson Skogsluffarnas OK 62:09 43
39 Jonas Esbjörnsson Frösö IF 62:13 70
40 John Östlund Sundbybergs IK 62:55 45
41 Annmarie Holmström Gustavsbergs OK 63:16 45
42 Leif Jonsson Gustavsbergs OK 63:23 50
43 Stellan Fehrnström Enebybergs IF 64:24 42
44 Lars Olavi Peldan Enebybergs IF 66:25 49
45 Olle Arman Nyköpings OK 67:27 49
46 Georg Larsson Fredrikshofs IF Skid & OK 69:00 56
47 Clas-Göran Herrgård Gustavsbergs OK 69:03 50
48 Bo Winander Järfälla OK 69:14 48
49 Mikael Engver OK Älvsjö-Örby 71:22 77
50 Åsa Lindqvist Rodell Mälarö SOK 73:02 59
51 Martin Eriksson OK Södertörn 73:43 50
52 Ingrid Graneli Haninge SOK 75:17 51
53 Linnea Carlsson Skarpnäcks OL 76:29 55
54 Göran Larbo Attunda OK 77:17 45
55 Aila Halttunen Haninge SOK 79:33 49
56 Alf Eriksson-Lång Söders-Tyresö 79:51 47
57 Stefan Pettersson Klubblös 86:04 54
58 Gunnar Mongård Skogsluffarnas OK 88:36 49
59 Per Geijer FM IF 98:23 56
60 Bo Hedlund IFK Enskede 100:48 41
61 Tomas Pettersson Haninge SOK 115:29 52
62 Tommy Svensson Hellas Orientering 117:16 43
63 Gunnar Hellström Haninge SOK 130:41 44
- Håkan Berglund Lake Snättringe SK ej godkänd 53
- Göran Frisk Attunda OK ej godkänd 48
- Margareta Hallmén Attunda OK ej godkänd 53
- Gerhard Lilliestierna OK Roslagen ej godkänd 51
- Ulla Clevnert Spårvägens OK ej godkänd 50
- Bo Kimstrand Södertälje-Nykvarn OF ej godkänd 47
- Ingemar Bengtsson Söders-Tyresö ej godkänd 59
- Tommy Peterson Helsingborgs SOK ej godkänd 48
- Monika Högberg OK Södertörn ej godkänd 55
- Svenåke Svensson Snättringe SK ej godkänd 48
- Helena Korhonen Haninge SOK ej godkänd 51
- Reijo Korhonen Haninge SOK ej godkänd 53
- Gösta Guteland Snättringe SK ej godkänd 38
Plac Bana D - 2,7 km 54 startande Född år Sluttid
1 Carl-Gunnar Boström Enebybergs IF 42:09 50
2 Leif Nordin Turebergs IF 43:22 47
3 Margareta Wadin OK Älvsjö-Örby 43:25 56
4 Rune Carlsson Sundbybergs IK 47:41 36
5 Mats Lundblad Täby OK 47:58 47
6 Håkan Boije Attunda OK 48:40 44
7 Leif Kling Ockelbo OK 49:00 53
8 Lars Cedérus Snättringe SK 50:58 39
9 Nadia Larsson Fredrikshofs IF Skid & OK 51:02 85
10 Ulf Rosberg OK Älvsjö-Örby 51:19 57
11 Ronny Hedlund OK Södertörn 52:52 43
12 Lars Vestergård Östra Almby FK 52:55 53
13 Håkan Sjökvist Söders-Tyresö 53:10 41
14 Bertil Gelius Snättringe SK 56:00 47
15 Bo Eklund Fredrikshofs IF Skid & OK 57:51 44
16 Kristina Nygren Frisk Attunda OK 58:27 46
17 Jan-Erik Wiberg Järla Orientering 59:03 44
17 Tommy Gustavsson Östra Almby FK 59:03 47
19 Åke Linderoth Sundbybergs IK 61:24 42
20 Björn Stolt OK Ravinen 63:05 39
21 Inger Jansson Nynäshamns OK 63:38 45
22 Rolf Löfqvist Söders-Tyresö 64:44 42
23 Sten-Åke Johansson Gustavsbergs OK 65:05 38
24 Maria Ehn Tullinge SK 65:16 46
25 Viktor Nyberg Klubblös 66:10 86
26 Rasmus Berglund Klubblös 66:17 80
27 Jan Larsson Tullinge SK 66:43 43
28 Tommy Ljusenius Skogsluffarnas OK 67:50 44
29 Göran Johansson Snättringe SK 69:28 41
30 Börje Pahlén Söders-Tyresö 70:17 42
31 Hugo Isgren IFK Enskede 70:59 39
32 Olle Adrian Klubblös 71:51 85
33 Inger Pahlén Söders-Tyresö 74:14 43
34 Jan Lindqvist Mälarö SOK 75:20 59
35 Anita Lindbohm Skarpnäcks OL 82:18 53
36 Kristina Hedrén OK Älvsjö-Örby 82:26 78
37 Heidi Bjerkhaug OK Ravinen 83:09 55
38 Margareta Granberg OK Älvsjö-Örby 84:43 55
39 Bo Eklind Klubblös 89:01 47
40 Mats Halvarez Klubblös 89:05 41
41 Gunnar Bramsten Sundbybergs IK 94:19 40
42 Elisabet Larsson OK Älvsjö-Örby 94:41 52
43 Carl Lang OK Österåker 96:35 36
44 Lennart Sjöstål Klubblös 97:19 44
45 Gunnar Dahlström Fredrikshofs IF Skid & OK 98:25 39
46 Lennart Bjursäter Snättringe SK 107:58 58
47 Håkan Larsson OK Älvsjö-Örby 152:56 45
- Riina Larsson-Mänd Fredrikshofs IF Skid & OK ej godkänd 60
- Roland Löwgren Södertörns OK ej godkänd 38
- Adam Fakhouri Klubblös ej godkänd 94
- Bengt Hermanson Bromma-Vällingby SOK ej godkänd 34
- Kenneth Berglund Hellas Orientering ej godkänd 43
- Anki Landarv Klubblös ej godkänd 66
- Robert Puusta OK Älvsjö-Örby ej godkänd 50
Plac Bana E - 1,8 km 19 startande Född år Sluttid
1 Arne Åhman Tumba-Mälarhöjden OK 36:24 35
2 Sten Bergstrand Skogsluffarnas OK 39:22 34
3 Berit Lindunger Haninge SOK 42:27 40
4 Sture Nilsson Tumba-Mälarhöjden OK 43:16 72
5 Mia Starenius Snättringe SK 49:06 80
6 Ann-Mari Fehrnström Enebybergs IF 51:37 43
7 Bror Wahlberg Haninge SOK 56:45 35
8 Roland Bolin Snättringe SK 65:43 33
9 Rune Thurén Vallentuna-Össeby OL 68:07 40
10 Aija Sadurskis Centrum OK 69:50 51
- Jan Bengtsson Klubblös ej godkänd 37
- Saga Mård Bromma-Vällingby SOK ej godkänd 40
- Edda Nilsson Stockholmspolisens IF OF ej godkänd 38
- Lotti Uhrnell Skarpnäcks OL ej godkänd 54
- Leif Jehander Bromma-Vällingby SOK ej godkänd 37
- Albert Mård Bromma-Vällingby SOK ej godkänd 35
- Sune Andersson Snättringe SK ej godkänd 37
- Hans Eriksson Hellas Orientering ej godkänd 44