Luffarligan    2020 09 30    Järlagården    Nacka
Arr: Järla OL   Tävlingsledn: J-O Norén    Banläggn: L Englund, J-E Wiberg
193 startande
PGA ett handhavandefel saknar några löpare sträcktider. Tävlingsledningen ber om ursäkt för det.
Denna sida har reviderats: 20-09-30, kl: 23:00   Åtgärd: ändrade sluttider för 9 löpare.  
Kvarglömt: glasögon med röda skalmar och Garmin pulsbälte.
Kontakt: Jan-Olof Norén, 070 370 23 53.  
Plac Bana A - 4,4 km 48 startande Sluttid Född år
1 Alexander Hansen Söders SOL Tyresö 33:14 88
2 Mattias Hovmöller Söders-Tyresö 34:03 72
3 Thomas Karlsson Södertälje-Nykvarn OF 35:51 53
4 Ulf Burman Gustavsbergs OK 38:37 58
5 Lars Forsstedt Söders-Tyresö 42:04 56
6 Björn Reger Söders-Tyresö 42:45 59
7 Henrik Hagwall Järla Orientering 43:58 63
8 P-O Ivarsson Haninge SOK 43:59 51
9 Torbjörn Thorsén Skogsluffarnas OK 44:19 68
10 Stefan Myrefelt Skarpnäcks OL 44:51 55
11 Anders Hallmén Attunda OK 45:14 52
12 Leo Larsson MIK 45:38 56
13 Håkan Rolfsson Skarpnäcks OL 46:04 61
14 Johanna Sundström Järla Orientering 46:15 63
15 Claes Ögren OK Nalle 46:17 52
16 Tapani Mattus IFK Lidingö SOK 46:33 58
17 Rasmus Kihl Sundbybergs IK 47:01 0
18 Paul Norén OK Södertörn 47:03 49
19 Per Helén Söders-Tyresö 47:21 52
20 Göran Hillgren OK Södertörn 47:27 55
21 Marita Axelsson OK Ravinen 48:14 62
22 Gunnar Svanberg Järfälla OK 50:14 58
23 Mats Zackrisson OK Älvsjö-Örby 50:23 56
24 Lennart Hävrén Tullinge SK 50:39 52
25 Jan Kihl Sundbybergs IK 50:51 58
26 Marie Malmborg Söders-Tyresö 50:57 60
27 Lotta Valentin Gustavsbergs OK 51:05 57
28 Anders Larsson Skarpnäcks OL 51:07 50
29 Christer Hördell Söders-Tyresö 54:31 56
30 Anders Lillstrand Södertälje-Nykvarn OF 57:29 54
31 Christer Nordström OK Älvsjö-Örby 58:10 51
32 Lennart Brattgård IFK Lidingö SOK 59:25 52
33 Anders Holmqvist Snättringe SK 62:10 66
34 Birger Andrén Fredrikshofs IF Skid & OK 62:47 50
35 Sven-Inge Nylund Järfälla OK 64:59 50
36 Sven-Anders Olsson Attunda OK 65:04 56
37 Bengt Kärrström Tullinge SK 66:06 55
38 Per Öhlund Gustavsbergs OK 68:20 52
39 Rolf Jakobsson Alfta-Ösa OK 73:20 42
40 Anders Kärrström Tullinge SK 73:27 53
41 Kjell Jansson Långhundra IF 77:56 51
42 Göran Kron KSIF 83:20  
43 Hans Sylvan Järfälla OK 85:01 44
44 Kenneth Pettersson Järfälla OK 86:04 57
45 Reinhold Lennebo Järla Orientering 97:52 54
- Lars Gerhardsson Attunda OK ej godk 60
- Rolf Skoglund Södertälje-Nykvarn OF ej godk 44
Plac Bana B - 3,7  km 73 startande Sluttid Född år
1 Tommy Holmér Väsby OK 26:33 59
2 Björn-Ove Pettersson Attunda OK 32:43 58
3 Anna Curtius Järla Orientering 34:31 75
4 Tommy Lindberg Haninge SOK 37:59 50
5 Stefan Persson Södertälje-Nykvarn OF 38:52 58
6 Karl-Erik Johansson OK Södertörn 39:23 50
7 Joakim Eriksson Södertälje-Nykvarn OF 40:14 61
8 Jan Lindgren OK Södertörn 40:15 54
9 Leif Mörkfors Järfälla OK 40:54 62
10 Lars Öhrman Stockholms OK 41:36 60
11 Ingemar Bengtsson Söders-Tyresö 42:10 59
12 Anneli Lindqvist Gustavsbergs OK 43:04 54
13 Magnus Haraldsson Gustavsbergs OK 43:36 50
14 Anders Nilsson   43:57  
14 Helena Korhonen Haninge SOK 43:57 51
16 Bengt Öqvist Fredrikshofs IF Skid & OK 44:14 49
17 Malin Samuelsson Järla Orientering 44:16 74
18 Nicklas Hermundstad Snättringe SK 46:10 66
19 Anders Sohlberg OK Södertörn 46:39 52
19 Hans-Erik Persson Sundbybergs IK 46:39 53
21 Bror Fureskog Alfta-Ösa OK 46:49 46
22 Dan Klang Hellas Orientering 46:51 53
23 Lars Olavi Peldan Enebybergs IF 47:10 49
24 Georg Larsson Fredrikshofs IF Skid & OK 47:56 56
25 Leif Tynong Tullinge SK 48:39 63
26 Tommy Höglund Långhundra IF 49:11 50
27 Staffan Elmhagen Söders-Tyresö 49:21 42
28 Jonas Esbjörnsson Frösö IF 50:38 70
29 Arne Martinsson Söders SOL 51:14 55
30 Leif Jonsson Gustavsbergs OK 51:25 50
31 Aila Halttunen Haninge SOK 51:44 49
32 Göran Andersson Enebybergs IF 52:23 48
33 Peter Sundgren Vallentuna-Össeby OL 53:08 53
34 Håkan Boije Attunda OK 53:09 44
35 John Östlund Sundbybergs IK 53:24 45
36 Tina Klang Hellas Orientering 53:29 64
37 Magnus Areskoug Enebyberg IF 54:08  
38 Margareta Haraldsson Gustavsbergs OK 54:21 49
39 Göran Larbo Attunda 55:35 45
40 Lilian Lagerström Gustavsbergs OK 56:32 55
41 Eva Svanberg Järfälla OK 56:39 61
42 Bo Hedlund IFK Enskede 57:03 41
43 Kurt Andersson Enebybergs IF 57:38 42
44 Linnea Carlsson Skarpnäcks OL 58:15  
45 Anders Winell Tumba-Mälarhöjden OK 59:41 42
46 Lars Segerqvist Skarpnäcks OL 59:45 54
47 Annmarie Holmström Gustavsbergs OK 61:17 45
48 Gösta Guteland Snättringe SK 61:25 38
49 Mikael Engver OK Älvsjö-Örby 63:53 77
50 Martin Eriksson OK Södertörn 66:07 50
51 Ingrid Graneli Haninge SOK 67:19 51
52 Alf Eriksson-Lång Söders-Tyresö 68:17 47
53 Per Lennart Karlsson Järfälla OK 69:27 44
54 Per-åke eriksson Klubblös 71:28 51
55 Lennart Lagerström Gustavsbergs OK 72:18 50
56 Bernt Eriksson Spårvägens OK 73:43 46
57 Håkan Falk OK Ravinen 75:32 62
58 Margareta Hallmén Attunda OK 84:09 53
59 Åsa Lindqvist Rodell Mälarö SOK 87:21 59
60 Tommy Svensson Hellas Orientering 90:21 43
61 Ulla Clevnert Spårvägens OK 92:28 50
62 Gunnar Mongård Skogsluffarnas OK 93:10 49
63 Petra Ericson Ok Södertörn 103:37 65
64 Jacob Hård Af Segerstad OK Södertörn 103:43 55
65 Arne Johansson OK Ravinen 109:59 50
- Harald Bauer IFK Lidingö SOK ej godk 57
- Arne Karlsson Tumba-Mälarhöjden OK ej godk 58
- Göran Reinholdsson Järfälla OK ej godk 56
- Per Molin Sörertälje-Nykvarn OF ej godk 54
- Milan Kopp Söders-Tyresö ej godk 54
- Gustaf Richert Skogsluffarnas OK ej godk 37
- Kerstin Jensen Klubblös ej godk 54
- Reijo Korhonen Haninge SOK ej godk 53
- Anna Larsson Söders-Tyresö ej godk 66
Plac Bana C - 2,5  km 57 startande Sluttid Född år
1 Torbjörn Eriksson Snättringe SK 30:23 55
2 Sören Andersson Centrum OK 31:10 59
3 Rune Rådeström Snättringe SK 32:36 43
4 Arne Kaijser Klubblös 32:46 50
5 Håkan Sjökvist Söders-Tyresö 36:13 41
6 Anne Lundmark Järfälla OK 36:39 49
7 Margareta Wadin OK Älvsjö-Örby 36:40 56
8 Lars Mongård Skogsluffarnas OK 37:24 53
9 Ann-Marie Rees-Andersson Enebybergs IF 37:44 49
10 Ingvar Larsson Gustavsbergs OK 39:23 40
11 Per Geijer FM IF 39:42 56
12 Susanne Holmberg OK Södertörn 40:00 55
13 Mats Lundblad Täby OK 40:07 47
14 Olle Arman Nyköpings OK 40:18 49
15 Monika Högberg OK Södertörn 42:08 55
16 Jan-Olov Evertsson Järfälla OK 42:48 43
17 Inger Pahlén Söders-Tyresö 43:16 43
18 Roland Pettersson Söders-Tyresö 43:59 55
19 Kjell Holmberg OK Södertörn 44:45 50
20 Ronny Hedlund OK Södertörn 47:01 43
21 Lars Vestergård Östra Almby FK 47:14 53
22 Lennart Sjöstål Klubblös 47:35 44
23 Stefan Pettersson Klubblös 49:35 54
24 Eva-Stina Svärd Haninge SOK 49:47 43
25 Tommy Gustavsson Östra Almby FK 50:42 47
26 Rune Carlsson Sundbybergs IK 51:04 36
27 Dan Lindqvist Mälarö SOK 53:08 59
28 Hugo Isgren IFK Enskede 53:35 39
29 Björn Stolt OK Ravinen 54:07 39
30 Nadia Larsson Fredrikshofs IF Skid & OK 56:02 85
31 Margareta Granberg OK Älvsjö-Örby 56:35 55
32 Gunnar Hellström Haninge SOK 58:23 44
33 Dagny Tirén OK Ravinen 59:47 46
34 Carin Runqvist Järfälla OK 61:04 47
35 Jan Larsson Tullinge SK 61:33 43
36 Tommy Ljusenius Skogsluffarnas OK 63:21 44
37 Leif Lundquist Enebybergs IF 68:09 39
38 Tomas Pettersson Haninge SOK 69:14 52
39 Stig Thurén Skarpnäcks OL 75:08 47
40 Gunnar Bramsten Sundbybergs IK 75:47 40
41 Heidi Bjerkhaug OK Ravinen 78:45 55
42 Bo Eklind Klubblös 82:56 47
43 Mats Halvarez Klubblös 83:03 41
44 Anita Lindbohm Skarpnäcks OL 83:27 53
45 Rolf Löfqvist Söders-Tyresö 96:59 42
46 Annika Hillgren OK Södertörn 102:39 54
47 Ina Widegren Skogsluffarnas OK 103:59 48
48 Sten-Åke Johansson Gustavsbergs OK 364:47 38
- Riina Larsson-Mänd Fredrikshofs IF Skid & OK ej godk 60
- Carl-Gunnar Boström Enebybergs IF ej godk 50
- Kenneth Berglund Hellas Orientering ej godk 43
- Anki Landarv Klubblös ej godk 66
- Leif Nordin Turebergs IF ej godk 47
- Birgitta Nylund Järfälla OK ej godk 45
- Lars Nordin Solna OK ej godk 44
- Roland Löwgren OK Södertörn ej godk 38
- Per Ljung Centrum OK ej godk 60
Plac Bana D - 1,8  km 15 startande Sluttid Född år
1 Sture Nilsson Tumba-Mälarhöjden OK 36:24 72
2 Jan-Åke Björklund Visborgs OK 43:32 38
3 Sten Bergstrand Skogsluffarnas OK 44:02 34
4 Jan Bengtsson Klubblös 46:40 37
5 Rune Thurén Vallentuna-Össeby OL 47:01 40
6 Bo Eklund Fredrikshofs IF Skid & OK 48:53 44
7 Åke Linderoth Sundbybergs IK 49:31 42
8 Bror Wahlberg Haninge SOK 53:37 35
9 Sonja Perneby Tullinge SK 62:26 43
10 Georg Rodell Mälarö SOK 69:27 31
11 Margareta Rodell Mälarö SOK 70:21 37
12 Edda Nilsson Stockholmspolisens IF OF 73:03 38
- Göran Haglund Haninge SOK ej godk 40
- Kristina Hedrén OK Älvsjö-Örby ej godk 78
- Christer Lignell Klubblös ej godk 42