Luffarligan 2022 08
24 Ravinenstugan Nacka |
|
Arrangör: Nick Barrable, OK
Ravinen. Banläggare: Jonny Malley,
OK Ravinen. |
164 startande |
|
|
|
|
|
|
|
|
Plac |
Bana A - 5,5 km |
14 startande |
Sluttid |
Född år |
1 |
Rickard Lauenborg Ekman |
OK Roslagen |
42:54 |
69 |
2 |
Ulrik Englund |
Tumba-Mälarhöjden OK |
44:19 |
68 |
3 |
Henrik Sjögren |
Haninge SOK |
46:02 |
74 |
4 |
Mattias Palm |
OK Ravinen |
47:55 |
71 |
5 |
Oscar Arman |
Nyköpings OK |
48:28 |
87 |
6 |
Mats Sandin |
Haninge SOK |
51:07 |
68 |
7 |
Thomas Jansson |
OK Roslagen |
51:17 |
63 |
8 |
Jonas Holmgren |
Gustavsbergs OK |
51:40 |
72 |
9 |
Göran Nilsson |
Snättringe SK |
54:54 |
56 |
10 |
Moa Kjellstrand |
Centrum OK |
59:06 |
90 |
11 |
Björn Nilsson |
Tumba-Mälarhöjden OK |
60:08 |
72 |
12 |
Oscar Sylvan |
Haninge SOK |
78:50 |
81 |
13 |
Per Ljung |
Centrum OK |
91:20 |
60 |
- |
Chris Pawley |
Cornwall OC |
ej utstämpl |
|
|
|
|
|
|
Plac |
Bana B - 4,5 km |
22 startande |
Sluttid |
Född år |
1 |
P-O Ivarsson |
Haninge SOK |
44:59 |
51 |
2 |
Per Helén |
Söders-Tyresö |
51:11 |
52 |
3 |
Clas Wickbom |
Vittjärvs IK |
52:46 |
60 |
4 |
Lars Gerhardsson |
Attunda OK |
53:58 |
60 |
5 |
Marie Malmborg |
Söders-Tyresö |
54:38 |
60 |
6 |
Lars-Gunnar Larsson |
OK Södertörn |
54:39 |
51 |
7 |
Arne Johansson |
OK Ravinen |
58:17 |
50 |
8 |
Magnus Lindén |
Fellingsbro GOIF |
58:52 |
71 |
9 |
Gunnar Svanberg |
Järfälla OK |
60:23 |
58 |
10 |
Paul Norén |
OK Södertörn |
61:03 |
49 |
11 |
Lotta Valentin |
Gustavsbergs OK |
61:24 |
57 |
12 |
Torbjörn Thufvesson |
Centrum OK |
65:17 |
64 |
13 |
Daniel Helander |
Tullinge SK |
65:24 |
69 |
14 |
Christer P Hördell |
Söders-Tyresö |
66:50 |
56 |
15 |
Per-Erik Jansson |
Sundbybergs IK |
69:44 |
50 |
16 |
Sven-Anders Olsson |
Attunda OK |
71:09 |
56 |
17 |
Agneta Holmgren |
Bergnäsets AIK |
73:07 |
54 |
18 |
Torbjörn Eriksson |
Snättringe SK |
78:39 |
55 |
19 |
Matz Larsson |
Gustavsbergs OK |
81:48 |
52 |
20 |
Margareta Haraldsson |
Gustavsbergs OK |
87:58 |
49 |
21 |
Leif Roland Hofmeijer |
OK Älvsjö-Örby |
111:41 |
45 |
- |
Britt-Marie Hellgren |
OK Älvsjö-Örby |
60:58 |
58 |
|
|
|
|
|
Plac |
Bana C - 3,5 km |
69 startande |
Sluttid |
Född år |
1 |
Jonas Halai |
Kamrat och IF KIF |
28:03 |
80 |
2 |
Stefan Persson |
Centrum OK |
37:43 |
58 |
3 |
Jan Gottfridsson |
Norbergs OK |
38:43 |
56 |
4 |
Jesper Eriksson |
0 |
38:53 |
89 |
5 |
Janne Nilsson |
Centrum OK |
39:28 |
62 |
6 |
Maria-Therese Brandberg |
Centrum OK |
40:53 |
87 |
7 |
Ingemar Bengtsson |
Söders-Tyresö |
42:53 |
59 |
8 |
Olle Yttermo |
OK Södertörn |
43:36 |
60 |
9 |
Bo Hedlund |
IFK Enskede |
44:05 |
41 |
10 |
Bengt Öqvist |
Fredrikshofs IF Skid & OK |
46:23 |
49 |
11 |
Leo Larsson |
Stockholms OK |
46:30 |
56 |
12 |
Per-Åke Eriksson |
Klubblös |
48:13 |
51 |
13 |
Rune Rådeström |
Snättringe SK |
48:48 |
43 |
14 |
Kjell Ohlsson |
Fredrikshofs IF Skid & OK |
49:21 |
50 |
15 |
Sune Sisell |
OK Södertörn |
49:56 |
51 |
16 |
Lars Olov Eriksson |
Snättringe SK |
50:04 |
53 |
17 |
Hans-Erik Persson |
Sundbybergs IK |
50:35 |
53 |
18 |
Jonny Nilsson |
Snättringe SK |
50:37 |
55 |
19 |
Håkan Berglund Lake |
Snättringe SK |
50:45 |
53 |
20 |
My Rönnols |
Täby OK |
52:14 |
55 |
21 |
Tommy Lindberg |
Haninge SOK |
53:02 |
50 |
22 |
Mats Zackrisson |
OK Älvsjö-Örby |
53:13 |
56 |
23 |
Anders Gezelius |
OK Ravinen |
53:23 |
55 |
24 |
Arne Martinsson |
Söders-Tyresö |
53:25 |
55 |
25 |
Per Molin |
Södertälje-Nykvarn OF |
54:37 |
54 |
26 |
Karin Ivarsson |
Haninge SOK |
55:12 |
55 |
27 |
Leif Magnusson |
Skogsluffarnas OK |
55:24 |
43 |
28 |
Bror Fureskog |
Alfta-Ösa OK |
56:25 |
46 |
29 |
Arne Kaijser |
Klubblös |
56:33 |
50 |
30 |
Annika Lundström |
Väsby OK |
56:45 |
61 |
31 |
Anders Sohlberg |
OK Södertörn |
56:54 |
52 |
32 |
Conny Axelsson |
Tumba-Mälarhöjden OK |
57:00 |
58 |
33 |
Lars Segerqvist |
Skarpnäcks OL |
57:17 |
54 |
34 |
Lars Rönnols |
Täby OK |
57:49 |
57 |
35 |
Svante Sandberg |
Södertälje-Nykvarn OF |
58:11 |
53 |
36 |
Bernt Eriksson |
OK Södertörn |
58:27 |
46 |
37 |
Christer Andén |
Södertälje-Nykvarn OF |
58:46 |
49 |
38 |
Anders Gärderud |
Enebybergs IF |
58:48 |
46 |
39 |
Georg Larsson |
OK Södertörn |
59:40 |
56 |
40 |
Carl-Gunnar Boström |
Enebybergs IF |
61:38 |
50 |
41 |
Staffan Elmhagen |
Söders-Tyresö |
61:41 |
42 |
42 |
Göran Larbo |
Attunda OK |
62:25 |
45 |
43 |
Anneli Lindkvist |
Gustavsbergs OK |
62:57 |
54 |
44 |
Anne Lundmark |
Järfälla OK |
63:51 |
49 |
45 |
Siv Ekberg |
Söders-Tyresö |
64:06 |
61 |
46 |
Torbjörn Hellquist |
Tullinge SK |
66:45 |
48 |
47 |
Kurt Andersson |
Enebybergs IF |
66:57 |
42 |
48 |
Gösta Guteland |
Snättringe SK |
67:06 |
38 |
49 |
Aila Halttunen |
Haninge SOK |
67:58 |
49 |
50 |
Olle Arman |
Nyköpings OK |
68:31 |
49 |
51 |
Bo Winander |
Järfälla OK |
69:11 |
48 |
52 |
Ingrid Graneli |
Haninge SOK |
71:21 |
51 |
53 |
Olle Blomgren |
OK Södertörn |
72:16 |
51 |
54 |
Anders Winell |
Tumba-Mälarhöjden OK |
72:31 |
42 |
55 |
Lasse Larsson |
Snättringe SK |
73:07 |
61 |
56 |
Åsa Lindqvist Rodell |
Mälarö SOK |
74:13 |
59 |
57 |
Jacob Hård Af Segerstad |
OK Södertörn |
75:25 |
55 |
58 |
Fredrik Holmgren |
Bergnäsets AIK |
77:25 |
56 |
59 |
Helena Korhonen |
Haninge SOK |
79:01 |
51 |
60 |
Christina Nordström |
Bodens BK |
82:10 |
59 |
61 |
Magnus Areskoug |
Enebybergs IF |
88:09 |
42 |
62 |
Åke Andreasson |
Gustavsbergs OK |
95:30 |
49 |
63 |
Per Ånmark |
Tumba-Mälarhöjden OK |
95:37 |
49 |
64 |
Tommy Svensson |
Hellas Orientering |
99:11 |
43 |
65 |
Jan Lindqvist |
Mälarö SOK |
99:12 |
59 |
66 |
Rolf Löfqvist |
Söders-Tyresö |
111:05 |
42 |
- |
Roland Löwgren |
OK Södertörn |
ej godk |
38 |
- |
Birgitta Billstam |
Järfälla OK |
ej godk |
47 |
- |
Eva Svanberg |
Järfälla OK |
ej godk |
61 |
|
|
|
|
|
Plac |
Bana D - 2,5 km |
49 startande |
Sluttid |
Född år |
1 |
Jan Nellerup |
Nynäshamns OK |
30:20 |
55 |
2 |
Sören Andersson |
Centrum OK |
33:45 |
59 |
3 |
Magnus Haraldsson |
Gustavsbergs OK |
34:26 |
50 |
4 |
Margareta Wadin |
OK Älvsjö-Örby |
34:40 |
56 |
5 |
Leif Lundquist |
Enebybergs IF |
35:22 |
39 |
6 |
Roland Pettersson |
Söders-Tyresö |
36:20 |
55 |
7 |
Eva Andersson |
OK Södertörn |
36:55 |
59 |
8 |
Lars Englund |
Järla Orientering |
39:01 |
43 |
9 |
Reijo Korhonen |
Hellas Orientering |
39:16 |
53 |
10 |
Kjell Holmberg |
OK Södertörn |
39:53 |
50 |
11 |
Alf Eriksson-Lång |
Söders-Tyresö |
41:31 |
47 |
12 |
Mats Holmgren |
Centrum OK |
41:42 |
53 |
13 |
Martin Eriksson |
OK Södertörn |
42:02 |
50 |
13 |
Kerstin Eriksson |
Snättringe SK |
42:02 |
56 |
15 |
Hugo Isgren |
IFK Enskede |
44:17 |
39 |
16 |
Riina Larsson-Mänd |
OK Södertörn |
44:28 |
60 |
17 |
Håkan Sjökvist |
Söders-Tyresö |
47:17 |
41 |
18 |
Christer Hedin |
IFK Enskede |
47:29 |
47 |
19 |
Sten Bergstrand |
Skogsluffarnas OK |
47:34 |
34 |
20 |
Lars Jonasson |
Järfälla OK |
47:45 |
44 |
21 |
Inger Pahlen |
Söders-Tyresö |
48:48 |
43 |
22 |
Tommy Gustavsson |
Östra Almby FK |
50:56 |
47 |
23 |
Agneta Porkén |
Fredrikshofs IF Skid & OK |
51:19 |
51 |
24 |
Börje Lenas |
Skogsluffarnas OK |
51:28 |
44 |
25 |
Ann-Marie Holmström |
Gustavsbergs OK |
51:42 |
49 |
26 |
Margareta Granberg |
OK Älvsjö Örby |
57:15 |
55 |
27 |
Björn Stolt |
OK Ravinen |
57:23 |
39 |
28 |
Leif Nordin |
Attunda OK |
57:37 |
47 |
29 |
Åke Lewander |
Skarpnäcks OL |
59:03 |
45 |
30 |
Åke Linderoth |
Sundbybergs IK |
59:50 |
42 |
31 |
Klas Langels |
Skarpnäcks OL |
62:35 |
45 |
32 |
Jan Olof Norén |
Järla Orientering |
62:37 |
44 |
33 |
Ronny Hedlund |
OK Södertörn |
64:33 |
43 |
34 |
Mats-Ola Öberg |
Sundbybergs IK |
64:40 |
52 |
35 |
Margaretha Nylund |
OK Södertörn |
67:35 |
50 |
36 |
Bo Skoog |
Tumba-Mälarhöjden OK |
68:59 |
47 |
37 |
Kerstin Skoog |
Tumba-Mälarhöjden OK |
69:05 |
52 |
38 |
Stefan Gullberg |
Väsby OK |
69:31 |
51 |
39 |
Lennart Sjöstål |
Klubblös |
70:24 |
44 |
40 |
Tomas Bruce |
Skogsluffarnas OK |
70:36 |
44 |
41 |
Anita Arnefors |
OK Södertörn |
71:46 |
58 |
42 |
Ingemar Johnsson |
OK Södertörn |
73:10 |
44 |
43 |
Stig Thurén |
Skarpnäcks OL |
83:20 |
47 |
44 |
Anita Lindbohm |
Skarpnäcks OL |
88:13 |
53 |
45 |
Lars Nordin |
Solna OK |
101:56 |
44 |
- |
Anne-Christine Schunnesson |
Attunda OK |
ej godk |
55 |
- |
Anki Landarv |
Klubblös |
ej godk |
66 |
- |
Gunnar Bramsten |
Sundbybergs IK |
ej godk |
40 |
- |
Jan Larsson |
Tullinge SK |
ej godk |
43 |
|
|
|
|
|
Plac |
Bana E - 1,6 km |
10 startande |
Sluttid |
Född år |
1 |
samuel alewius mottus |
IFK Lidingö |
28:25 |
16 |
2 |
Jan-Åke Björklund |
Visborgs OK |
33:12 |
38 |
3 |
Börje Pahlén |
Söders-Tyresö |
35:45 |
42 |
4 |
Gunvor Granath |
Nynäshamns OK |
45:51 |
39 |
5 |
Kenneth Berglund |
Hellas Orientering |
46:39 |
43 |
6 |
Rune Thurén |
Vallentuna-Össeby OL |
48:30 |
40 |
7 |
Hans Carlsson |
Hellas Orientering |
53:14 |
47 |
8 |
Gunnel Junegard |
OK Södertörn |
56:54 |
36 |
- |
Bror Wahlberg |
Haninge SOK |
ej godk |
35 |
- |
Ingrid Gunnarsson |
Täby OK |
ej godk |
38 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|