Luffarligan   2022 09 21   Segeltorps IP, Huddinge
Arrangör/banläggare: Gustaf Richert stödd av ett gäng gamla Skogsluffare
185 startande.
Plac Bana A - 5,3 km 6 startande Sluttid Född år
1 Ulrik Englund Tumba-Mälarhöjden OK 38:54 68
2 Fredrik Hedin IFK Enskede 50:47 73
3 Erik Jonasson-Lybeck Snättringe SK 52:15 90
4 Elof Persson Klubblös 57:02  
5 Rune Rådeström Snättringe SK 83:47 43
6 Birger Andrén Fredrikshofs IF Skid & OK 85:50 50
Plac Bana B - 4,5  km 26 startande Sluttid Född år
1 Joakim Eriksson Södertälje-Nykvarn OF 44:49 61
2 Ronny Nordgren Sundbybergs IK 48:14 61
3 Hans-Christian Höie Skogsluffarnas OK 50:31 69
4 Oscar Sylvan Haninge SOK 51:49 81
5 Lars Forsstedt Söders-Tyresö 52:04 56
6 Gunnar Svanberg Järfälla OK 53:35 58
7 Clas Wickbom Vittjärvs IK 53:46 60
8 Paul Norén OK Södertörn 53:56 49
9 Lennart Hävrén Tullinge SK 55:08 52
10 Claes-Göran Skohg Väsby OK 55:37 58
11 Olof Granberg Waxholms OK 56:23 57
12 Ulf Hellerstedt IFK Lidingö SOK 57:38 65
13 Thomas Karlsson Centrum OK 57:52 53
14 Conny Axelsson Tumba-Mälarhöjden OK 58:51 58
15 Marie Malmborg Söders-Tyresö 62:19 60
16 Hans-Ove Eriksson Nyköpings OK 64:28 46
17 Britt-Marie Hellgren OK Älvsjö-Örby 65:45 58
18 Jan Eskilsson Haninge SOK 66:05 57
19 Lena Jansson Järla Orientering 77:13 54
20 Ingvar Svensson Almby IK 84:53 61
21 Sven-Anders Olsson Attunda OK 94:11 56
- Magnus Lindén Fellingsbro GOIF ej godk 71
- Per Ljung Centrum OK ej godk 60
- Lotta Valentin Gustavsbergs OK ej godk 57
- Jan Gottfridsson Norbergs OK ej godk 56
- Lars-Gunnar Larsson OK Södertörn ej godk 51
Plac Bana C - 3,6  km 75 startande Sluttid Född år
1 Björn Reger Söders-Tyresö 37:20 59
2 Janne Nilsson Centrum OK 38:59 62
3 Björn-Ove Pettersson Attunda OK 39:30 58
4 Stefan Persson Centrum OK 39:53 58
5 Tommy Holmer Väsby OK 40:02 59
6 Stina Andreasson Gustavsbergs OK 42:22 84
7 Leo Larsson Stockholms OK 46:21 56
8 Ingemar Bengtsson Söders-Tyresö 46:54 59
9 Dan Klang Hellas Orientering 46:56 53
10 Rolf Skoglund Södertälje-Nykvarn OF 48:29 44
11 Maria Bratt Tullinge SK 49:27 61
12 Olle Yttermo OK Södertörn 51:20 60
13 Camilla Pettersson OK Ravinen 52:44 68
14 Eddie Bjärrenholt Rånäs OK 52:56 57
15 Eva Svanberg Järfälla OK 52:58 61
16 Leif Mörkfors Järfälla OK 54:02 62
17 Lars Olov Eriksson Snättringe SK 54:20 53
18 Christer Nordström OK Älvsjö-Örby 54:43 51
19 Jan Lindgren OK Södertörn 54:54 54
20 Torbjörn Eriksson Snättringe SK 55:36 55
21 Knut-Åke Hallebro OK Klemmingen 55:49 51
22 Anders Gärderud Enebybergs IF 55:59 46
23 Gunnar Ehn Tullinge SK 56:17 47
24 Stellan Fehrnström Enebybergs IF 59:16 42
25 Hans-Erik Persson Sundbybergs IK 59:35 53
26 Tommy Lindberg Haninge SOK 60:16 50
27 Staffan Elmhagen Söders-Tyresö 60:59 42
28 Monika Högberg OK Södertörn 61:47 55
29 Lasse Larsson Snättringe SK 63:25 61
30 Bernt Eriksson OK Södertörn 63:28 46
31 Ove Andersson Hellas Orientering 63:38 55
32 Lars Segerqvist Skarpnäcks OL 63:51 54
33 Olle Arman Nyköpings OK 64:03 49
34 Tommy Peterson Helsingborgs SOK 64:17 48
35 Georg Larsson OK Södertörn 65:09 56
36 Göran Andersson Enebybergs IF 66:07 48
37 Tina Klang Hellas Orientering 66:58 64
38 Anders Hallmén Attunda OK 67:34 52
39 Aila Halttunen Haninge SOK 68:22 49
40 Kenneth Pettersson Järfälla OK 68:38 57
41 Tomas Pettersson Haninge SOK 68:46 52
42 Anders Winell Tumba-Mälarhöjden OK 69:05 42
43 Kurt Andersson Enebybergs IF 70:47 42
44 Torbjörn Hellquist Tullinge SK 71:25 48
45 Sven Setterqvist OK Södertörn 71:52 51
46 Lars Cedérus Snättringe SK 76:06 39
47 Ingrid Graneli Haninge SOK 76:32 51
48 Per-Åke Carlenstam Väsby OK 76:38 46
49 Leif Wallenbro Väsby OK 78:31 49
50 Birgitta Thunell IFK Lidingö SOK 78:39 39
51 Per-Erik Wåhlberg OK Linné 78:58 47
52 Gösta Guteland Snättringe SK 81:21 38
53 Kenneth Näslund Tumba-Mälarhöjden OK 81:45 47
54 John Östlund Sundbybergs IK 82:04 45
55 Per Södersten Gustavsbergs OK 82:26 45
56 Bo Winander Järfälla OK 84:50 48
57 Eva Elnerud Sigtuna OK 88:52 56
58 Christina Nordström Bodens BK 91:55 59
59 Rolf E. Nilsson Tullinge SK 92:28 58
60 Gunnar Mongård Skogsluffarnas OK 104:45 49
61 Lars Persson Klubblös 125:18 57
- Lennart Lagerström Gustavsbergs OK ej godk 50
- Tore Eklund Södertälje-Nykvarn OF ej godk 59
- Lennart Brattgård IFK Lidingö SOK ej godk 52
- Margareta Andersson Hellas Orientering ej godk 53
- Mikaela Hazell Snättringe SK ej godk 71
- Claes Vallin Attunda OK ej godk 54
- Håkan Berglund Lake Snättringe SK ej godk 53
- Bengt Öqvist Fredrikshofs IF Skid & OK ej godk 49
- Ulla Gummeson Väsby OK ej godk 50
- Bror Fureskog Alfta-Ösa OK ej godk 46
- Margareta Haraldsson Gustavsbergs OK ej godk 49
- Åsa Lindqvist Rodell Mälarö SOK ej godk 59
- Tommy Svensson Hellas Orientering ej godk 43
- Helena Korhonen Haninge SOK ej godk 51
Plac Bana D - 2,7  km 64 startande Sluttid Född år
1 Karl-Erik Johansson OK Södertörn 33:24 50
2 Birgitta Thorsson Tullinge SK 35:30 54
3 Jeanette Larsson Fredrikshofs IF Skid & OK 36:35 76
4 Maria Ehn Tullinge SK 41:09 46
5 Sören Andersson Centrum OK 41:25 59
6 Magnus Haraldsson Gustavsbergs OK 43:36 50
7 Margareta Wadin OK Älvsjö-Örby 44:26 56
8 Lars Olavi Peldan Enebybergs IF 44:37 49
9 Kjell Holmberg OK Södertörn 44:38 50
10 Leif Roland Hofmeijer OK Älvsjö-Örby 45:06 45
11 Lars Mongård Skogsluffarnas OK 45:14 53
12 Kerstin Eriksson Snättringe SK 45:50 56
13 Anne Lundmark Järfälla OK 46:36 49
14 Sten Bergstrand Skogsluffarnas OK 48:13 34
15 Jan Falk Hellas Orientering 48:22 48
16 Reijo Korhonen Hellas Orientering 48:26 53
17 Christer Andersson ATG 49:24 44
18 Inger Schwartz OK Södertörn 51:49 54
19 Håkan Boije Attunda OK 53:07 44
20 Riina Larsson-Mänd OK Södertörn 54:48 60
21 Jan-Erik Jonsson IBM Club Sweden 55:10 54
22 Per Lennart Karlsson Järfälla OK 55:18 44
23 Jan Lindqvist Mälarö SOK 55:26 59
24 Inger Jansson Nynäshamns OK 55:52 45
25 Anki Landarv Klubblös 57:26 66
26 Karin Nordebo Näslund Tumba-Mälarhöjden OK 59:39 49
27 Christer Askerblom Hagaby GOIF 60:24  
28 Ann-Marie Holmström Gustavsbergs OK 60:49 49
29 Carl Carlin Söders-Tyresö 61:38 48
30 Rolf Löfqvist Söders-Tyresö 62:27 42
31 Inger Pahlén Söders-Tyresö 62:29 43
32 Uno Adolfsson IBM Club Sweden 62:30 49
33 Anki Holmberg Järla Orientering 63:17 47
34 Gunilla Häggstrand Tumba-Mälarhöjden OK 63:24 42
35 Sten-Åke Johansson Gustavsbergs OK 66:01 38
36 Lars Dyrhage Järfälla OK 66:12 47
37 Tor Lindström Tumba-Mälarhöjden OK 66:36 43
38 Alf Eriksson-Lång Söders-Tyresö 66:49 47
39 Tomas Bruce Skogsluffarnas OK 68:23 44
40 Margareta Hallmén Attunda OK 69:22 53
41 Börje Borgström Sundbybergs IK 71:14 45
42 Hugo Isgren IFK Enskede 72:07 39
43 Jan Larsson Tullinge SK 72:26 43
44 Gunnel Balck IFK Lidingö SOK 73:10 44
45 Svenåke Svensson Snättringe SK 74:20 48
46 Margareta Granberg OK Älvsjö-Örby 74:39 55
47 Ingvar Larsson Gustavsbergs OK 74:46 40
48 Leif Hermundstad Snättringe SK 75:08 40
49 Ingemar Johnsson OK Södertörn 76:44 44
50 Eva-Stina Svärd Haninge SOK 77:08 43
51 Margaretha Nylund OK Södertörn 77:59 50
52 Kenneth Berglund Hellas Orientering 86:53 43
53 Viviann Andersson Snättringe SK 91:02 47
54 Claes Andersson Snättringe SK 91:05 47
55 Bo Skoog Tumba-Mälarhöjden OK 92:06 47
56 Kerstin Skoog Tumba-Mälarhöjden OK 92:57 52
57 Barbro Cedérus Snättringe SK 93:14 42
58 Hans Carlsson Hellas Orientering 96:32 47
59 Kurt Kisslig Waxholms OK 99:59 41
60 Marie Heinrup Tullinge SK 121:52 56
61 Pyttan Asplund OK Södertörn 122:45 45
- Ronny Hedlund OK Södertörn ej godk 43
- Tomas Möller OK Södertörn ej godk 44
- Susanne Holmberg OK Södertörn ej godk 55
- Björn Stolt OK Ravinen ej godk 39
Plac Bana E - 1,8  km 14 startande Sluttid Född år
1 Arne Åhman Tumba-Mälarhöjden OK 42:02 35
2 Åke Wansölin Söders-Tyresö 42:14 48
3 Börje Pahlén Söders-Tyresö 45:28 42
4 Sture Nilsson Stockholmspolisens IF OF 45:54 39
5 Ann-Mari Fehrnström Enebybergs IF 49:54 43
6 Arne Johansson OK Ravinen 50:26 50
7 Eeva Europe OK Älvsjö-Örby 56:55 54
8 Karin Setterqvist OK Södertörn 68:38 56
9 Lennart Sjöstål Klubblös 69:46 44
10 Olle Öberg Skogsluffarna 72:07 42
- Jan-Åke Björklund Visborgs OK ej godk 38
- Sonja Perneby Tullinge SK ej godk 43
- Eva Nilsson Klubblös ej godk 64
- Gunvor Granath Nynäshamns OK ej godk 39