Luffarligan   2022 11 30   Torvalla IP   Handen
Arrangör: Fredrika Bremer OL Akademi   Banläggare: Vendela Rudström
156 Startande
Plac Bana A - 5,5 km 13 startande Sluttid Född år
1 Hans Mård OK Ravinen 44:57 70
2 Mårten Frendelius IFK Lidingö SOK 46:27 79
3 Oscar Arman Nyköpings OK 48:11 87
4 Niklas Wrane Söders-Tyresö 49:39 73
5 Galina Ribediuc Hellas Orientering 54:59 89
6 Joakim Eriksson Södertälje-Nykvarn OF 57:34 61
7 Erik Jonasson-Lybeck Snättringe SK 63:47 90
8 Mattias Palm OK Ravinen 64:39 71
9 Niklas Wansölin OK Ravinen 64:58 86
10 Göran Hillgren OK Södertörn 76:24 55
11 Christer P Hördell Söders-Tyresö 92:22 56
12 Sven-Anders Olsson Attunda OK 95:37 56
13 Kurt Eriksson Vandrarringen 102:40 50
Plac Bana B - 4,6 km 18 startande Sluttid Född år
1 P-O Ivarsson Haninge SOK 47:08 51
2 Clas Wickbom Vittjärvs IK 52:19 60
3 Oscar Sylvan Haninge SOK 52:31 81
4 Daniel Andersson Täby OK 52:34 71
5 Mikael Sundqvist Tullinge SK 59:32 60
6 Thomas Hugosson Snättringe SK 59:46 56
7 Göran Nilsson Snättringe SK 59:47 56
8 Paul Norén OK Södertörn 62:59 49
9 Marie Malmborg Söders-Tyresö 63:30 60
10 Olof Granberg Waxholms OK 63:41 57
11 Bo Lauri Snättringe SK 64:17 2
12 Leif Åkerblom OK Österåker 68:23 54
13 Lotta Valentin Gustavsbergs OK 71:10 57
14 Aila Halttunen Haninge SOK 73:02 49
15 Kjell Jansson Långhundra IF 73:24 51
16 Axel Andén Centrum OK 83:55 5
17 Hans Sylvan Järfälla OK 109:15 44
18 Christina Nordström Bodens BK 114:12 59
Plac Bana C - 3,6 km 57 startande Sluttid Född år
1 Tommy Holmer Väsby OK 33:04 59
2 Per Ove Wallén Täby OK 34:49 54
3 Per Ljung Centrum OK 41:56 60
4 Håkan Berglund Lake Snättringe SK 43:29 53
5 Karl-Erik Johansson OK Södertörn 43:53 50
6 Ingemar Bengtsson Söders-Tyresö 44:38 59
7 My Rönnols Täby OK 45:10 55
8 Camilla Pettersson OK Ravinen 47:09 68
9 Hans-Erik Persson Sundbybergs IK 47:34 53
10 Bengt Öqvist Fredrikshofs IF Skid & OK 47:39 49
11 Svante Sandberg Södertälje-Nykvarn OF 48:27 53
12 Lars Rönnols Täby OK 48:43 57
13 Stina Andreasson Gustavsbergs OK 49:05 84
14 Bengt Kärrström Tullinge SK 49:22 55
15 Peter Saarikoski Långhundra IF 49:44  
16 Claes Vallin Attunda OK 50:19 54
17 Bernt Eriksson OK Södertörn 50:55 46
18 Per-Johan Vikfors OK Österåker 51:30 48
19 Eva Elnerud Sigtuna OK 52:34 56
20 Magnus Haraldsson Gustavsbergs OK 54:03 50
21 Carin Kihlström Täby OK 54:26 65
22 Kenneth Pettersson Järfälla OK 55:08 57
23 Kjell Ohlsson Fredrikshofs IF Skid & OK 55:33 50
24 Reijo Korhonen Hellas Orientering 55:37 53
25 Margareta Haraldsson Gustavsbergs OK 55:58 49
26 Jan Lindgren OK Södertörn 56:02 54
27 Rune Rådeström Snättringe SK 57:08 43
28 Lars Segerqvist Skarpnäcks OL 57:16 54
29 Leif Lundquist Enebybergs IF 57:29 39
30 Henrik Nyström Attunda OK 57:57 48
31 Helena Korhonen Haninge SOK 58:00 51
32 Leo Larsson Stockholms OK 58:22 56
33 Tommy Lindberg Haninge SOK 59:00 50
34 Gösta Guteland Snättringe SK 59:10 38
35 Björn Lindgren OK Österåker 59:13 52
36 Leif Mörkfors Järfälla OK 59:32 62
36 Tommy Peterson Helsingborgs SOK 59:32 48
38 Mats Zackrisson OK Älvsjö-Örby 59:45 56
39 Svante Frid Enebybergs IF 62:15 51
40 Leif Wallenbro Väsby OK 62:24 49
41 Göran Larbo Attunda OK 62:57 45
42 Börje Wahlgren Sundbybergs IK 63:24 48
43 Kjell Lindblom Järfälla OK 63:34 51
44 Lennart Hävrén Tullinge SK 65:30 52
45 Eva Molén Skarpnäcks OL 66:13 59
46 Ulla Gummeson Väsby OK 66:54 50
47 Olle Arman Nyköpings OK 70:31 49
48 Bo Winander Järfälla OK 71:03 48
49 Jacob Hård Af Segerstad OK Södertörn 71:41 55
50 Jan-Olof Wåhlberg After Blue OK 72:30 45
51 Anna Perneby Tullinge SK 75:00 65
52 Erica Perneby Tullinge SK 75:08 94
53 Gunnar Hellström Haninge SOK 98:37 44
- Lars Englund Järla Orientering ej godk 43
- Georg Larsson OK Södertörn ej godk 56
- Tommy Höglund Långhundra IF ej godk 50
- Magnus Areskoug Enebybergs IF ej godk 42
Plac Bana D - 2,3 km 60 startande Sluttid Född år
1 Eddie Bjärrenholt Rånäs OK 30:52 57
2 Sven Hedman Attunda OK 32:13 54
3 Clas-Göran Herrgård Gustavsberg 33:57 50
4 Anders Gärderud Enebybergs IF 34:44 46
5 Rolf Skoglund Södertälje-Nykvarn OF 35:21 44
6 Per Helén Söders-Tyresö 37:15 52
7 Jan Nellerup Nynäshamns OK 41:11 55
8 Kjell Holmberg OK Södertörn 41:23 50
9 Roland Pettersson Söders-Tyresö 41:42 55
10 Börje Lenas Skogsluffarnas OK 42:03 44
11 Margareta Wadin OK Älvsjö-Örby 44:00 56
12 Leif Roland Hofmeijer OK Älvsjö-Örby 44:04 45
13 Bror Fureskog Alfta-Ösa OK 44:29 46
14 Staffan Elmhagen Söders-Tyresö 44:54 42
15 Sven Setterqvist OK Södertörn 45:00 51
16 Bjarne Erlandsson Hammarby IF OF 45:11 38
17 Uno Adolfsson After Blue OK 45:53 49
18 Arne Martinsson Söders-Tyresö 45:58 55
19 Göran Frisk Attunda OK 47:41 48
20 Sten Bergstrand Skogsluffarnas OK 49:28 34
21 Jan-Erik Jonsson After Blue OK 49:52 54
22 Åke Wansölin Söders-Tyresö 50:03 48
23 Bo Hedlund IFK Enskede 50:11 41
24 Helena Bachman Täby OK 51:26 56
25 Greger Wedin Södertälje-Nykvarn OF 52:12 48
26 Håkan Boije Attunda OK 52:21 44
27 Börje Borgström Sundbybergs IK 52:25 45
28 Lars Cedérus Snättringe SK 52:54 39
29 Roland Löwgren OK Södertörn 53:23 38
30 Leif Nordin Attunda OK 54:08 47
31 Ann-Marie Holmström Gustavsbergs OK 54:15 49
32 Hugo Isgren IFK Enskede 54:30 39
33 Mats Holmgren Centrum OK 54:33 53
34 Ronny Hedlund OK Södertörn 55:39 43
35 Bertil Rydgren IFK Enskede 55:55 41
36 Jan Olof Norén Järla Orientering 56:17 44
37 Jenny Magnvall OK Södertörn 56:42 71
38 Anders Winell Tumba-Mälarhöjden OK 56:48 42
39 Håkan Sjökvist Söders-Tyresö 57:50 41
40 Eva-Stina Svärd Haninge SOK 60:35 43
41 Riina Larsson-Mänd OK Södertörn 61:27 60
41 Jan Larsson Tullinge SK 61:27 43
43 Rolf Löfqvist Söders-Tyresö 63:57 42
44 Ingrid Graneli Haninge SOK 64:44 51
45 Carin Runqvist Järfälla OK 68:56 47
46 Annika Hillgren OK Södertörn 68:58 54
47 Ingvar Larsson Gustavsbergs OK 69:36 40
48 Per Ånmark Tumba-Mälarhöjden OK 71:17 49
49 Lennart Sjöstål Klubblös 71:50 44
50 Kurt Kisslig Waxholms OK 72:30 41
51 Tommy Ljusenius Skogsluffarnas OK 76:09 44
52 Björn Stolt OK Ravinen 76:15 39
53 Stefan Gullberg Väsby OK 79:14 51
54 Annika Karlsson Sundbybergs IK 82:31 46
55 Bengt Fahlin After Blue OK 83:32 41
56 Ina Widegren Skogsluffarnas OK 91:17 48
- Christer Askerblom Hagaby GOIF ej godk  
- Kristina Nygren Frisk Attunda OK ej godk 46
- Alf Eriksson-Lång Söders-Tyresö ej godk 47
- Heidi Bjerkhaug OK Ravinen ej godk 55
Plac Bana E - 1,5 km 8 startande Sluttid Född år
1 Eva Nilsson   29:25  
2 Jan Bengtsson Söders-Tyresö 31:42 37
3 Per Wiman Täby OK 33:57 53
4 Mona Asplund Klubblös 43:54 42
5 Gunnel Junegard OK Södertörn 45:18 36
6 Gunvor Granath Nynäshamns OK 52:28 39
7 Sonja Perneby Tullinge SK 58:04 43
- Margaretha Nylund OK Södertörn ej godk 50